„Symfonią losu” Ludwiga van Beethovena zainauguruje kolejny sezon Opolska Filharmonia

opowiecie.info 2 godzin temu

W obliczu ostatnich wydarzeń szczególnie symbolicznie wybrzmi „Symfonia losu” Ludwiga van Beethovena, która przypomni o sile i determinacji człowieka. Podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka charytatywna na rzecz powodzian.

W krajach anglojęzycznych dzieło znane jest pod nazwą „Symfonia losu” (ang. Fate Symphony). Przydomek ten ma swoje źródło w anegdocie, którą przekazał pierwszy biograf i sekretarz Beethovena z późniejszych lat jego życia, Anton Schindler: Beethoven na pytanie, jak interpretować słynny czteronutowy motyw otwierający V symfonię i przewijający się przez wszystkie jej części, miał rzekomo odpowiedzieć: So pocht das Schicksal an die Pforte (niem.: „Tak oto Los puka do drzwi”). Motyw ten zwany jest z tego powodu „motywem losu” (współcześnie uważa się, iż anegdota ta jest prawdopodobnie apokryfem, jeżeli wziąć pod uwagę mierną wiarygodność Schindlera).

W koncercie inaugurującym 73 sezon artystyczny, już w najbliższy piątek o godzinie 19:00, oprócz wspomnianej już symfonii usłyszymy Józefa Elsnera – Uwerturę do opery Leszek Biały i Witolda Lutosławskiego – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę.

Wstąpią: Orkiestra Filharmonii Opolskiej, partię wiolonczeli grać będzie Maria Leszczyńska
– pod batutą Jerzego Salwarowskiego.

Inauguracja 73. Sezonu Artystycznego to nie tylko przegląd muzycznych epok, ale także refleksja nad siłą woli i determinacją, które prowadzą od konfliktu do zwycięstwa, od chaosu do harmonii. Jak bohater obrazu „Wędrowiec nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha, stajemy w obliczu wewnętrznych zmagań i triumfów, które – choć skazane na niepewność – kończą się jasnym, zwycięskim finałem. Elsner odnosi się do historycznej tożsamości Polski, Lutosławski eksploruje samotność artysty we współczesnym świecie, a Beethoven ukazuje uniwersalną walkę człowieka z losem. Wspólnym mianownikiem tych dzieł jest siła ludzkiego ducha, który mimo wszelkich trudności dąży do zwycięstwa. Ten koncert to muzyczna podróż od niepewności do triumfu – od przeszłości ku przyszłości.

Koncerty symfoniczne to esencja i najważniejszy element działalności Filharmonii Opolskiej. W tym sezonie Filharmonia Opolska zaplanowała wiele wyjątkowych koncertów z udziałem wybitnych solistów i dyrygentów, którzy poprowadzą nas przez najważniejsze dzieła światowej literatury muzycznej. To niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć monumentalne symfonie, wirtuozerskie koncerty solowe oraz utwory, które na stałe zapisały się w kanonie muzyki klasycznej. Nasz repertuar obejmuje zarówno znane i lubiane dzieła, jak i te, które warto odkryć na nowo.

Październik rozpocznie XXI edycja Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, a kolejny koncert symfoniczny będzie stanowił debiut nowego dyrygenta, maestro Michała Janochy. W tym sezonie zaplanowano także m.in. Koncerty Sylwestrowe, Galę Noworoczną z Krzesimirem Dębskim czy tak lubiany Walentynkowy Koncert Muzyki Filmowej.

Dla tych, którzy cenią sobie bliskość artystów i intymność muzycznych spotkań, Filharmonia Opolska przygotowała wyjątkowe koncerty kameralne. W tym sezonie FO przedstawi cykl wydarzeń, podczas których usłyszymy szeroki wachlarz dzieł – od muzyki baroku przez współczesne kompozycje, od klasycznych kwartetów smyczkowych po innowacyjne aranżacje, które zaskoczą świeżością i ekspresją wykonania. Koncerty kameralne to doskonała okazja, by docenić niuanse brzmieniowe poszczególnych instrumentów oraz wzajemne dialogi, które artyści prowadzą ze sobą na estradzie.

Muzyka to doskonałe narzędzie edukacyjne, dlatego w ofercie nie mogło zabraknąć koncertów edukacyjnych dla całych rodzin. Comiesięczne warsztaty „Pomelody” i „Proste historyjki o muzyce”, czyli bajkowy przewodnik po orkiestrze symfonicznej, to fantastyczna okazja, aby wprowadzić najmłodszych w świat muzyki w sposób angażujący, zabawny i interaktywny. Rodzinne koncerty nie tylko pozwalają słuchać muzyki, ale również aktywnie w niej uczestniczyć.

Dla najmłodszych słuchaczy, w tym grup zorganizowanych, szkół i przedszkoli, opolscy filharmonicy przygotowali specjalne spotkania muzyczne, otwarte próby generalne, lekcje i audycje muzyczne. Są to zajęcia, które pozwalają dzieciom i młodzieży poznać kulisy pracy muzyków, odkrywać tajemnice instrumentów i przekonać się, jak wygląda życie artystyczne za kulisami sceny.

Filharmonia to również miejsce spotkań z muzyką w mniej formalnej odsłonie. Koncerty impresaryjne i klubowe to wydarzenia, które otwierają przed słuchaczami nowe muzyczne horyzonty. W programie wydarzeń koncerty wypełnione m.in. muzyką jazzową, piosenkami XX-lecia międzywojennego, przebojami artystów popkultury, recitalami wybitnych polskich artystów, czy piosenkami świątecznymi. Ten kalejdoskop muzycznych wydarzeń to idealna okazja, aby poznać nowe brzmienia, spotkać się z wyjątkowymi artystami i dać porwać się niepowtarzalnej muzycznej atmosferze.

Fot. UMWO

Idź do oryginalnego materiału