„Szantaż i rozgrywki emocjonalne”. Gorąca dyskusja o aborcji w Sejmie

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Pod koniec czerwca sejmowa Komisja Nadzwyczajna rozpatrzyła cztery projekty ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży i poparła projekt Nowej Lewicy dotyczący dekryminalizacji aborcji ze zmianami zaproponowanymi przez posłankę Lewicy Annę Marię Żukowską.

Tekst jest aktualizowany.

– Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest czynem przestępnym. Tym bardziej nie można karać w pomocnictwo w czymś, co karalne nie jest. Ten projekt takie rozwiązanie zakłada – mówiła w Sejmie Żukowska, przedstawiając sprawozdanie z posiedzenia komisji.

Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości przedstawiła Lidia Burzyńska. Jak przekonywała, projekt Lewicy jest sprzeczny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. – Konstytucji się przestrzega, nie tylko się nią wymachuje – stwierdziła. Założenia ustawy określiła jako „kolejne wypowiedzenie wojny człowieczeństwu”.

Ewa Szymanowska z Polski 2050 powołała się w swojej przemowie na sytuacje, w których za pomocnictwo skazani zostali bliscy kobiet, które zdecydowały się na aborcję. Przekonywała, iż kara może nastąpić w wyniku pożyczenia pieniędzy na środki poronne lub zakup ich z konta danej osoby. – Nie powinno być tak, iż mąż, partner, brat, siostra, przyjaciółka, zostają skazani za pomoc kobiecie, która zdecydowała się na przerwanie ciąży – mówiła.

Przeciw projektowi wypowiedziała się Karina Bosak z Konfederacji. Jak stwierdziła, obecne przepisy zabezpieczają kobiety, które bywają przymuszone przez partnera lub rodzinę do przerwania ciąży. – Przymus ma wiele postaci, w tym i przymuszoną zgodę. Szantaż i rozgrywki emocjonalne są mocnymi formami presji, szczególnie dla kobiety w ciąży, a obecne prawo w Polsce chroni te kobiety – orzekła. Projekt nazwała „złym” i „niekonstytucyjnym”.

Jedyny mężczyzna składający oświadczenie w sprawie projektu w imieniu partii – Jarosław Sachajko z Kukiz’15 – orzekł, iż temat aborcji podnoszony jest wówczas, gdy obóz Koalicji Obywatelskiej ma „coś do przykrycia”. – Nie chcą państwo pomóc kobietom, rodzinom, a próbują skłócać nasze społeczeństwo – przekonywał. Obrady nad ustawą Sachajko nazwał „początkiem cywilizacji śmierci” i spekulował, iż niedługo w Sejmie pojawi się ustawa o eutanazji.

Oglądaj obrady Sejmu na żywo – kliknij TUTAJ.

Ustawy aborcyjne w Sejmie. Konsensusu brak

Premier Donald Tusk zapowiedział, iż projekt ma również jego poparcie. „Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje” – oświadczyła na platformie X.

Podczas ostatniego wywiadu prezydent Andrzej Duda zapowiedział jednak, iż nie podpisze ustawy dotyczącej częściowej depenalizacji i dekryminalizacji aborcji do dwunastego tygodnia ciąży. Zapewnił też, iż kobiety w ciąży nie będą „w żaden sposób karane” za dokonanie aborcji. Jak podkreślił „kobieta jest tutaj w szczególnej sytuacji”.

– jeżeli prezydent chce mieć cmentarzyk wetowanych ustaw to go będzie miał. Ale ustawy będą trafiały na jego biurko – zapowiedział Szymon Hołownia w Sejmie.

PiS na kilkanaście minut przed debatą o depenalizacji aborcji zorganizowało konferencję prasową. – Projekt zawiera szereg przepisów sprzecznych z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka – stwierdziła Agata Wojtyszek.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału