Szczepin: serce Europejskiej Nocy Literatury 2024

2 miesięcy temu

— Za każdym razem, organizując Europejską Noc Literatury, chcemy opowiedzieć jakąś historię o osiedlu. Przede wszystkim chcemy pokazać zwykle skomplikowane zmiany architektoniczne i historyczne danej przestrzeni, więc tak też podeszliśmy do Szczepina — mówi Natalia Romaszkan, koordynatorka projektu Europejska Noc Literatury.

Europejska Noc Literatury, podczas której prezentowana jest twórczość europejskich pisarzy i pisarek, po raz pierwszy zagościła we Wrocławiu w 2013 roku. Od pierwszej edycji formuła jest niezmienna. Fragmenty 10 europejskich książek na żywo czytane są przez 10 wybitnych postaci polskiej kultury w 10 wyjątkowych wrocławskich lokalizacjach.

— Europejska Noc Literatury to jedno z najpopularniejszych literackich wydarzeń we Wrocławiu. Już od wielu lat przyciąga ona tysiące odbiorców. W zeszłym roku na Hubach spacerowało aż 13 tysięcy słuchaczy i słuchaczek. Nie wiemy, czy w tym roku pobijemy ten rekord, natomiast bez wątpienia spodziewamy się, jak zwykle, tłumów, które przyjdą posłuchać tych 10 książek wybranych przez naszego kuratora — mówi Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Kuratorem edycji 2024 jest pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski, który jest autorem tegorocznego hasła: „Wojny Bogów”.

— Miałem świadomość natury tej imprezy. Ludzie chodzą po 10 miejscach i zastanawiałem się jak to zrobić, żeby chcieli chodzić dalej z miejsca na miejsce, żeby się nie znudzili? Uznałem, iż należy wybrać książki, które podejmują podobny temat, a jednocześnie niesłychanie się od siebie różnią. Myślę, iż to się udało — mówi Łukasz Orbitowski, kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury.

Jak podkreślają organizatorzy, Europejska Noc Literatury jest nie tylko szansą, by na żywo usłyszeć 10 fragmentów starannie wybranej prozy w interpretacjach najciekawszych polskich aktorek i aktorów, ale również doskonałą okazją do odkrywania nieoczywistych, na co dzień trudno dostępnych zakamarków miasta.

— Mamy jednostkę wojskową, rozbudowaną i zmienianą od lat dwudziestych, na osiedlu. Mamy Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków. Mamy salę teatralną w kościele, to jest miejsce wspaniałe — kto nie zna, koniecznie zachęcam. Mamy Dolmed, absolutnie konieczny budynek z tego osiedla. Jesteśmy też na Skwerze św. Damiana de Veustera, to jest serce Szczepina, miejsce szczególne dla jego mieszkańców, więc koniecznie chcieliśmy tam zaprosić publiczność — dodaje Natalia Romaszkan, koordynatorka projektu Europejska Noc Literatury.

— To jest wydarzenie, które odpowiada na przynajmniej trzy rodzaje zainteresowań, bo na pewno przyciąga zapalonych czytelników i czytelniczki, wszystkich tych, którzy przychodzą dla tych 10 książek i dla tej wyjątkowej selekcji przygotowanej co roku przez inną osobę. To jest też wydarzenie, które pozwala posłuchać tych książek w wykonaniu naprawdę znakomitych aktorów i aktorek, lektorów i lektorek, nie inaczej będzie w tym roku — mówi Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury.

— Myślę, iż udało się nam uchwycić historię architektury i zmian na Szczepinie, mogę powiedzieć to z pełnym przekonaniem, więc zapraszam wszystkich do poznania — podkreśla Natalia Romaszkan, koordynatorka projektu Europejska Noc Literatury.

— Już mamy w planach 14. Europejską Noc Literatury. Zawsze mamy taką krótką listę miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić. Corocznie wracamy do niej i skreślamy kolejne osiedla. Natomiast jeszcze dzisiaj oczywiście nic na temat tego wydarzenia nie mogę powiedzieć, ale gdy jedna Europejska Noc Literatury się kończy, praca nad kolejną zaczyna się już następnego dnia — podzielił się Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Idź do oryginalnego materiału