O pomocy osobom potrzebującym, którzy żyją wśród nas w Wietrznym Mieście wraz z podziękowaniem wszystkim wielkim sercom Szlachetnej Paczki!
Tym razem pomoc otrzymają osoby żyjące tu, w Wietrznym Mieście i na przedmieściach. Na czym polega forma pomocy pod hasłem Szlachetna Paczka? Nie na tym, aby wręczyć potrzebującemu przysłowiową rybę. Taka pomoc najczęściej pogłębiłaby stan bezwładu, niemocy, a co bardziej smutne, doznane upokorzenia. Znając te tematy z opowiadań albo z doświadczenia nasza wrażliwość nie pozwala przejść obojętnie.
Przed nami czas Dziękczynienia, kolejno Święta Bożego Narodzenia. Wielu naszych rodaków z różnych przyczyn znajduje się w sytuacjach, wymagających pomocy. Przeważnie materialnej, ale nie tylko. Gdyby chętni do udzielania pomocy wiedzieli jak skutecznie działa Szlachetna Paczka, może byłoby mniej łez a więcej szczęścia…
Dostawy przysłowiowej wędki są aktualnie utrudnione, dlatego chętni pomocy dobroczyńcy robią, co mogą, aby dostarczyć osobie potrzebującej przysłowiową rybę.
I nie chodzi o półżywego karpia na wigilię z dodatkami. Dotychczas najczęściej sponsor lub grupa sponsorów ogłaszała zaproszenie na spotkanie z okazji świąt. Można najeść się polskich smakołyków, zabrać coś dobrego do domu. Pośpiewać kolędy. Wzrasta ilość seniorów, którzy chętnie przygarną produkty żywnościowe. Ale najczęściej pragną zainteresowania, dobrego słowa, opieki. Wielu z nas dostrzega sąsiadów, którzy o nic nie proszą, a za najdrobniejszą przysługę potrafią odwdzięczyć się. Wśród naszej społeczności są rodziny z małymi dziećmi. Potrzebują pomocy, a nie potrafią przyznać się do tego. Często osobiste względy powodują, iż nie wszyscy mogą korzystać z miejskich, stanowych albo federalnych form pomocy. Szlachetna Paczka działa w Polsce od 2001 roku, a od 2016 roku organizuje pomoc polonijnym rodzinom w Wietrznym Mieście.
To projekt społeczny materialnej i mentalnej pomocy rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, ale pod warunkiem chęci zmian swoich, niekorzystnych uwarunkowań.
Natomiast działaczom Szlachetnej Paczki nie chodzi o jednorazową pomoc. Jej członkowie, wolontariusze nie prowadzą zbiórek rzeczy, przedmiotów, nie przygotowują produktów i nie zajmują się dystrybucją paczek. Istotnym założeniem tej organizacji jest nawiązanie współpracy między darczyńcami i wolontariuszami, a osobami w potrzebie. Kto pomaga innym jest darczyńcą. Największą zaletą darczyńcy jest chęć udzielenia konkretnej pomocy, której zakres, rozmiar, czas trwania zależy od kilku czynników. Wolontariusze znajdują rodziny lub indywidualne osoby w trudnej sytuacji życiowej. Od oceny wolontariuszy zależy rodzaj pomocy. A chodzi o pomoc, także w wymiarze finansowym (wszystko da się obliczyć), której może udzielić darczyńca. Podstawowe znaczenie ma zaangażowanie wolontariuszy i chęć pomocy u darczyńców. W ten sposób konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi, konkretna firma (rodzina) opiekuje się inną, konkretną rodziną. Rozwija się fala pomocy choćby samotnym matkom, ich dzieciom. Ważna jest też pomoc osobom uzależnionym, które nie radzą sobie z problemem. Z kolei wśród polonijnych dobrodziejów jest wiele świadomych osób, które systematycznie wspierają rozmaite rozwiązania pomocowe. Chodzi nie tylko o zrzutki do zbiórki pieniędzy, nie tylko o paczkę na święta, choćby nie o ten miły, okazjonalny upominek. I nie o to wyłącznie, aby zaspokoić swoją, osobistą potrzebę spełnienia dobrego uczynku poprzez pomoc drugiemu, a więc temu, kogo nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Może ktoś pokusi się o odpowiedź na pytanie czy zbawienie zależy od ilości datków (darów) ponad obowiązek, najczęściej podatkowy. W sprawach pomocy i wdzięczności trzeba nam otwierać kolejne serca.
Ważne, iż są wśród nas osoby, którym nie trzeba przypominać, iż idą święta. I nie potrzebują podziękowań, dyplomów i kolorowych fotografii w popularnych mediach społecznościowych. Potrzebna jest natomiast informacja: oto bazowy nr tel: (630) 631 41 79.
Szlachetna Paczka USA – Polonia pomaga Polonii.
BM Zmudka
Adres do korespondencji:
[email protected]