„Szpital w szpitalu Jurasza”. Centrum Leczenia Dzieci ma być gotowe pod koniec 2027 roku

1 miesiąc temu

Pod koniec 2027 roku wszystkie kliniki pediatryczne Szpitala Uniwersyteckiego im. Antoniego Jurasza mają mieścić się w nowym budynku – Centrum Leczenia Dzieci. Inwestycję za 300 milionów złotych, w trybie zaprojektuj i wybuduj, zrealizuje konsorcjum firm Ebud i Erbud. Dziś (6 marca) podpisano umowę na realizację zadania.

W październiku 2022 roku szpital Jurasza otrzymał prawie 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego na budowę Centrum Leczenia Dzieci. – Nie mam żadnego udziału w tym sukcesie; „pauzowałem” między kadencjami. Poza dyrektorem placówki, wkład miała również poprzednia prorektor Collegium Medicum prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska i poseł Tomasz Latos. Uzyskanie tych środków to też zasługa byłego wojewody – powiedział podczas dzisiejszego wydarzenia prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK. Lecznica musiała jednak długo czekać na przelew; decyzja zapadła dopiero w grudniu 2023 roku, pomiędzy zmianą władzy.

W ogłoszonym w sierpniu 2024 roku przetargu na wykonanie inwestycji najtańszą propozycję cenową przedstawiło konsorcjum bydgoskiej firmy Ebud i warszawskiego Erbudu (198 milionów złotych). I to właśnie ono najpierw zaprojektuje, a potem wybuduje nowy obiekt dla szpitala. Będzie to siedmiokondygnacyjny budynek przy ulicy Skłodowskiej-Curie, który powstanie w miejscu budynków technicznych położonych między budynkiem łóżkowym a patomorfologią.

Co znajdzie się w Centrum Leczenia Dzieci? Magdalena Marciniak, zastępczyni dyrektora ds. technicznych i eksploatacyjnych zaczęła od omówienia obecnej sytuacji pediatrii w „Juraszu”. – Chcieliśmy rozwiązać problem „rozrzucenia” klinik pediatrycznych po wielu miejscach w naszym szpitalu. Najważniejszym wyzwaniem jest poprawienie warunków leczenia i pobytu dzieci i rodziców/opiekunów. Obecne warunki nie dawały nam na to szans – zaznaczyła.

Do nowego budynku trafią wszystkie kliniki pediatrii ulokowane m.in. w szpitalnianym wieżowcu. Powiększony zostanie także blok operacyjny; nowością będzie strefa diagnostyczna (powstanie pięć gabinetów badań: dziś „Jurasz” ma ich jedynie dwa) i pomieszczenia dydaktyczne dla studentów Collegium Medicum. W ramach prac powstanie też parking na 85 miejsc. Każda klinika będzie mieć specjalne pomieszczenia przeznaczone dla rodziców. – Razem powstanie 128 łóżek, w tym 15 miejsc pobytu dziennego – dodała Marciniak.

W trakcie prac ogłoszony zostanie dodatkowy przetarg na dostawę aparatury medycznej – jego wartość to około 100 milionów złotych. Jak wskazał dyrektor placówki, dr Jacek Kryś będzie to jej trzecia rozbudowa: swoisty „prezent” na 90-lecie placówki utworzonej w 1937 roku.

Beneficjentami tego projektu będą nasi pacjenci i ich rodzice, nasi pracownicy, studenci oraz nasz szpital jako instytucja. Stworzymy „szpital w szpitalu”, którym będziemy mogli chwalić się nie tylko społeczności bydgoskiej, ale także wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Podkreślimy, iż działamy w obszarze świadczeń dla dzieci – powiedział. Wojciech Stasieczek, dyrektor oddziału firmy Erbud w Toruniu dziękował władzom szpitala i uczelni za dobre słowa i profesjonalne przygotowanie postępowania.

Mamy wieloletnie doświadczenie we współpracy z bydgoskim Ebudem. Złożyliśmy optymalną ofertę, mamy to wszystko przemyślane. Skupimy się na „dowiezieniu” państwa potrzeb – zwrócił się do dyrektora i rektora.

Centrum Leczenia Dzieci w Bydgoszczy. Kamienie milowe inwestycji

  • 6 grudnia 2025 – zakończenie projektu z uzyskaniem pozwolenia na budowę
  • marzec 2026 – wykonanie prac nad uzbrojeniem
  • marzec 2027 – stan surowy
  • 31 października 2027 – zakończenie zadania
Idź do oryginalnego materiału