Szpitale w Ontario nie poradzą sobie z prognozowanym 72% wzrostem zachorowań na choroby przewlekłe

bejsment.com 4 godzin temu

Nowe badanie przewiduje, iż do 2040 r. 3,1 miliona Ontaryjczyków będzie żyć z poważnymi chorobami.

Raport pochodzi z Dalla Lana School of Public Health Uniwersytetu w Toronto i został opublikowany we współpracy z Ontario Hospital Association (OHA).

Anthony Dale, prezes OHA, powiedział CBC Toronto, iż jeżeli działania nie zostaną podjęte teraz, system szpitalny w Ontario nie będzie w stanie poradzić sobie z napływem przypadków chorób przewlekłych w ciągu najbliższych dwóch dekad. „Chodzi o radykalne przemyślenie naszego systemu opieki zdrowotnej i tego, gdzie stawiamy priorytet” – powiedział. „[Musimy] radykalnie przemyśleć rolę szpitali i sposób zmiany naszego szerszego systemu opieki zdrowotnej, aby sprostać temu wyzwaniu”.

Badanie zatytułowane „Przewidywane wzorce chorób w Ontario” przewiduje, iż 3,1 miliona dorosłych w wieku produkcyjnym będzie żyło z poważną chorobą w Ontario w 2040 roku, w porównaniu z 1,8 miliona w 2020 roku, co stanowi wzrost o 72,2 procent. Przekłada się to na około jedną na cztery osoby dorosłe w wieku powyżej 30 lat cierpiące na poważną chorobę i wymagające znacznej opieki szpitalnej – w porównaniu z około jedną na osiem osób dorosłych w 2002 roku.

Liczby te są szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, iż system opieki zdrowotnej już w ostatnich latach stanął przed poważnymi wyzwaniami, powiedziała dr Laura Rosella, jedna ze współautorek badania. Wyzwania te obejmują trwający kryzys kadrowy, niespójne czasy oczekiwania na operacje i zamykanie izb przyjęć w całej prowincji.

„Wszyscy wiedzą i czują, jak napięty jest w tej chwili system opieki zdrowotnej” – powiedziała CBC Toronto epidemiolog Rosella. „Musimy zacząć myśleć o nowych modelach opieki i zastanowić się, w jaki sposób możemy zapewnić więcej opieki w społeczności, bardziej efektywnie, docierać do pacjentów w nowy sposób, taki, o którym być może wcześniej nie myśleliśmy”.

Według badania, znaczny wzrost liczby chorób przewlekłych jest w dużej mierze spowodowany starzeniem się i szybkim wzrostem populacji. Autorzy doszli do swoich wniosków, łącząc prognozy demograficzne dotyczące wieku i płci z historycznymi trendami chorób przewlekłych w celu modelowania obciążenia chorobami w populacji w przyszłości.

Liczba osób w wieku powyżej 65 lat w prowincji wzrośnie o ponad 60 procent, do 4,2 miliona w 2040 roku. Oczekuje się, iż w nadchodzących latach nastąpi znaczny wzrost wielu schorzeń związanych ze starzeniem się, takich jak demencja, utrata słuchu i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Raport wskazuje również, iż populacja Ontario wzrośnie o 36 procent w ciągu najbliższych dwóch dekad, przy czym największy wzrost nastąpi wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Oczekuje się również, iż poważne choroby znacznie wzrosną wśród „populacji pracującej” – osób w wieku od 30 do 64 lat.

Współautorzy twierdzą, iż potrzeba więcej profilaktyki i innowacji
Rosella twierdzi, iż problem jest zbyt złożony, by znaleźć jedno rozwiązanie, ale uważa, iż należy jak najszybciej wprowadzić pewne zmiany w systemie. „Jedną z rzeczy, która jest naprawdę jasna, jest skupienie się na zapobieganiu chorobom i wczesnym ich wykrywaniu” – powiedziała. „Wiele z tych schorzeń, mimo iż są związane ze starzeniem się, nie są nieuniknione. W rzeczywistości opóźnienie wystąpienia tych schorzeń, choćby o pięć lub 10 lat, robi dużą różnicę”.

Kluczowe jest również inwestowanie w nowe modele opieki i innowacje w sektorze opieki zdrowotnej, powiedziała Rosella. „Nie będzie jednego leku ani jednej innowacji, która zajmie się tym wszystkim” – powiedziała. „Ale jak możemy – kiedy znajdziemy taki, który jest skuteczny – upewnić się, iż wszyscy w populacji mają do niego dostęp?”.

Dale zgodził się, wzywając do „rewolucji innowacji” w systemie opieki zdrowotnej w Ontario. „Naprawdę musimy polegać na innowacjach, takich jak sztuczna inteligencja i inne innowacje technologiczne, a także wiele innych, aby zwiększyć nasze możliwości i zasięg” – powiedział.

Dale twierdzi, iż Ontario jest domem dla jednych z największych i najnowocześniejszych szpitali badawczych w kraju, ale innowacje w opiece zdrowotnej muszą być lepiej zintegrowane z systemem, gdy tylko zostaną opracowane.

Hannah Jensen, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, powiedziała w e-mailu, iż rząd „podejmuje działania w celu budowania potencjału w każdym zakątku prowincji”, ponieważ przewiduje się, iż liczba ludności wzrośnie w niespotykanym tempie w ciągu najbliższych 10 lat.

„Nasz rząd rozpoczął największą ekspansję interprofesjonalnych zespołów podstawowej opieki zdrowotnej od czasu ich powstania w Ontario, aby połączyć 330 000 więcej osób z podstawową opieką zdrowotną” – napisała. „[I] nasz rząd wbija łopaty w ziemię, aby zbudować ponad 50 projektów rozwoju szpitali, aby dodać 3000 łóżek w całej prowincji, w oparciu o ponad 3500 łóżek szpitalnych, które dodaliśmy od 2020 roku”.

Premier Doug Ford ogłosił również we wtorek, iż prowincja rozpoczyna drugą fazę swojej strategii w zakresie nauk przyrodniczych, aby przez cały czas rozwijać Ontario jako centrum innowacji, technologii i badań.

Idź do oryginalnego materiału