Sztorm i cofka na Bałtyku. Urząd Morski w Gdyni szacuje straty

3 godzin temu
Zdjęcie: Sztorm w Ustce (11 stycznia 2025). Fot. Ustka na fali/FB


Urząd Morski w Gdyni szacuje straty po weekendowym sztormie i cofce na Bałtyku. Straty są na plażach, zabudowie biotechnicznej czy na wale wydmowym – przekazała rzeczniczka urzędu. Zauważalne są też niewielkie oberwania na klifie w Gdyni Orłowie.

Sztormy, które w ostatnich dniach przeszły przez północną część Polski spowodowały podmycie plaży w Lubiatowie i Stilo w powiecie wejherowskim oraz naruszyły klif w Gdyni Orłowie.

Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska podała PAP, iż na klifie w ostatnich dniach obserwowane są kolejne, niewielkie oberwania.

– Klif jest nasączony przez wody opadowe, istnieje zagrożenie wystąpienia kolejnych osuwisk mas ziemnych i pojedynczych drzew, zwisających z krawędzi, do której kategorycznie nie powinno się zbliżać

– powiedziała.

Przypomniała, iż w pobliżu klifu ustawione są tablice, informujące o potencjalnym zagrożeniu.

– Oczywiście wchodzenie na ścianę klifu jest niedozwolone i za złamanie tego zakazu trzeba się liczyć z możliwością otrzymania mandatu

– dodała.

Klif Orłowski leży w granicach rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” i w związku z tym, dla zachowania naturalnych procesów brzegowych na tym terenie nie prowadzi się działań ochrony brzegu.

Kierzkowska podała, iż przez cały weekend służby ochrony wybrzeża oraz kapitanaty portów Urzędu Morskiego w Gdyni prowadziły wzmożony monitoring sytuacji i podejmowały adekwatne działania w związku z sytuacją pogodową. Działania były prowadzone m.in. na Mierzei Wiślanej, w Kątach Rybackich gdzie zabezpieczany był port oraz wokół Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie inspektorzy wraz ze strażakami rozstawiali worki z piskiem.

– Straty są na pewno w samych plażach, zabudowie biotechnicznej (tzn. płotkach faszynowych, wyłożeniach chrustu) oraz w wale wydmowym. Na tę chwilę mamy informację o sporych ubytkach w Lubiatowie i Stilo

– podała Kierzkowska.

Zaznaczyła, iż w porcie w Ustce ucierpiała głowica falochronu wschodniego oraz nabrzeże Pilotowe. W Orzechowie, Przewłoce i Poddąbiu uszkodzone zostały zjazdy na plażę. Uszkodzone zostały także dwa wejścia gruntowe w Łebie. Z kolei w Dębkach są straty w drzewostanie.

Na trójmiejskim odcinku linii brzegowej oraz w okolicy, sytuacja najgorzej wyglądała w Górkach Zachodnich i Wschodnich. Inspektorzy zanotowali także lokalne podtopienia w Rewie.

– Woda jest już znacznie niższa, jednak jeszcze nie we wszystkich miejscach możliwe jest dokładne sprawdzenie linii brzegowej

– wyjaśniła.

Dodała, iż Urząd Morski w Gdyni ma w swojej jurysdykcji ponad 400 kilometrów linii brzegowej. Po każdym sztormie, administracja morska szacuje straty, które ujmowane są w raporcie zbiorczym.

Przed weekendem IMGW wydało ostrzeżenie przed silnym sztormem dla m.in. woj. pomorskiego. Według synoptyków wiatr w porywach mógł osiągać choćby ponad 100 km/h. Synoptycy ostrzegali również przed wysokim napełnieniem Bałtyku na Wybrzeżu.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Sztorm na Bałtyku. Cofka zalewa ulice i przesiąka przez wały w miejscowościach nadmorskich

12 stycznia 2025

Strażacy odnotowali interwencje związane z cofką w miejscowościach nadmorskich: w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach - podała straż pożarna w Gdańsku. Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

W Elblągu wprowadzony stan pogotowia przeciwpowodziowego. „Wszystkie służby są w gotowości”

12 stycznia 2025

W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Elbląg i niekorzystnymi prognozami związanymi przede wszystkim z kierunkiem wiatru oraz trudną sytuacją hydrologiczną na Bałtyku prezydent Elbląga Michał Missan wprowadził...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału