Nagrobek Potaczewskiego, groby legionistów w V Kwaterze i figury aniołów na bezimiennych grobach. Już wiadomo, które nagrobki zostaną wyremontowane w tym roku na Starym Cmentarzu w Tarnowie.
Ponad 50 tys. zł udało się zebrać do tej pory Komitetowi Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Kwota może być trochę większa, bo nie podliczono jeszcze wszystkich datków, które wpływają m.in. na konto Komitetu.
Prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie Ewa Filipów podkreśla, iż większość zabytkowych nagrobków najstarszej tarnowskiej i polskiej nekropolii wymaga szybkiej renowacji, ale Komitet chciałby ze środków z tegorocznej kwesty odnowić choćby kilka z nich.
– Chcielibyśmy skończyć remonty w V Kwaterze. Jest tam kilka nagrobków, które wymagają szybkiej interwencji konserwatorskiej. Jest taki piękny grobowiec-rzeźba Potaczewskiego w drugim pasie. Przymierzamy się do tego remontu już od kilku lat i stale wychodzi coś bardziej pilnego. Może uda się nam to zrobić w tym roku. pozostało parę takich bezimiennych grobów, głównie to są figury aniołków. Przepiękne rzeźby, chcielibyśmy też odnowić kilka z nich.
Sekretarz Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie Janusz Cieśla cieszy się, iż choć czasy są ciężkie, tarnowianie nie skąpili datków na odnowę cmentarza.
– To była XXIX kwesta, bardzo udana i, szczerze mówiąc, jesteśmy mile zaskoczeni, iż mimo takiej sytuacji, jaka jest teraz, podwyżek i inflacji, myśleliśmy, iż będzie skromnie, ale było bardzo dobrze. Myślę, iż za tę kwotę zrobimy kilka nagrobków. Potrzeby są ogromne. Jest masa, tych obiektów do wyremontowania.
Ewa Filipów przypomina, iż Stary Cmentarz w Tarnowie to część historii miasta i jego mieszkańców, a jako najstarsza polska nekropolia także część historii Polski
– Cmentarz jest bardzo stary, najstarszy w Polsce, stąd też te nagrobki, które są nieraz z XIX w., początków XX w., jeżeli nie są pielęgnowane, ulegają zniszczeniu. to kawał historii Tarnowa, Polski. Myślę, iż jest tu wiele nagrobków ludzi, którzy są znani w Polsce, w Tarnowie, zasłużeni bardzo. Myślę, iż dla historii warto zadbać o to.
Nadal można wpłacać datki na uruchomioną przez Komitet internetową zrzutkę oraz konto Komitetu, którego numer można znaleźć na stronie internetowej organizacji.