Każdego dnia ratują tu ludzkie życie, pomagają chorym i cierpiącym, pacjenci to nie tylko mieszkańcy Tarnowa i okolic, ale także różnych rejonów Polski i zagranicy. Dziś odbyły się główne obchody 30-lecia Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Była Msza św., gala jubileuszowa, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i… codzienna praca przy łóżkach chorych.
Od 25 lat szpitalem kieruje Anna Czech. Jak mówi dyrektorka placówki, 30 lat minęło ekspresowo i czas skupić się na przyszłości.
– Minęło jak jeden dzień, ale mamy już kolejne plany. To remont okulistyki i w I kwartale będzie już piękna. Warto zainwestować w ten oddział, bo u nas realizowane są wszystkie zabiegi okulistyczne, na wszystkich warstwach gałki ocznej. Chcemy lepszego komfortu dla personelu i pacjentów. Czeka nas też rozbudowa neurologii, powstanie intensywnej terapii w jednym miejscu, sal operacyjnych i wybudzeniowych.
Lek. med. Bogusław Plezio, kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej – który w placówce pracuje od początku jej istnienia – podkreśla, iż postęp technologiczny, który nastąpił przez te wszystkie lata jest ogromny, co przyczynia się do skuteczniejszego leczenia i ratowania ludzi.
– Dostaliśmy do dyspozycji sprzęt wysokiej klasy – tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, cyfrowe aparaty rentgenowskie. Przez te 30 lat nastąpił znakomity postęp w digitalizacji obrazu. W tej chwili możemy obrazować zmiany chorobowe, które są bardzo małe i nie tylko ich morfologię, ale i przemiany metaboliczne. Jest precyzyjniej i bezpieczniej, pacjenci są diagnozowani we wcześniejszych fazach chorób.
Obchody 30-lecia szpitala św. Łukasza rozpoczęła Msza święta w kaplicy szpitalnej pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Przy głównym wejściu odsłonięta została pamiątkowa tablica. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Centrum Sztuki Mościce, gdzie wręczono wyróżnienia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa i medale św. Łukasza dla personelu medycznego.