Odśpiewano hymn, złożono wiązanki kwiatów i uczczono pamięć tych, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. 27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody tej rocznicy w Tarnowie rozpoczęły się dzień wcześniej, przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.
Przy pomniku zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, uczniowie tarnowskich szkół i tarnowianie.
Prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Pamięci o Auschwitz-Birkenau Ryszard Lis, przypomniał, iż o tragedii jaką były niemieckie obozy koncentracyjne nie można zapomnieć. Szczególnie Tarnów, ponieważ to z tego miasta i miejsca, gdzie odbyły się dzisiejsze uroczystości wyruszył pierwszy transport do niemieckiego obozu zagłady.
– Tutaj zaczął się ten straszliwy obóz Auschwitz-Birkenau. Tarnów szczególnie obok Oświęcimia jest związany z tym obozem. Stąd wyjechał pierwszy transport osób, które zostały w nim umieszczone. Najważniejszy dla Tarnowa jest fakt, iż to miasto weszło do historii świata, bo zapoczątkował największy obóz zagłady w historii świata. Tarnów ma tę historię i nie powinien o niej zapominać.
Pierwszy transport do Auschwitz wyruszył 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa, wyjechało nim 728 pierwszych więźniów obozu. Wśród milionów osób, które przeszły przez obóz były również dziesiątki tysięcy tarnowian, którzy trafili tam w ciągu kilkudziesięciu kolejnych transportów z Tarnowa.
Niemiecki obóz zagłady został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Wyzwolono wówczas siedem tysięcy więźniów.
27 stycznia jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ w 2005 roku.