Spisane w styczniu postanowienia noworoczne często wypadają nam z głowy już w okolicach lutego. Jednak te konkretne powinieneś koniecznie wprowadzić w życie.
Początek roku, dużo zapału i masa nierealnych postanowień, które po paru tygodniach odchodzą w zapomnienie – znasz to z własnego doświadczenia? Nieważne, czy należysz do osób, które tworzą postanowienia noworoczne czy nie.
Jest kilka takich, które każdy powinien zaliczyć do najważniejszych rzeczy do zrobienia. Sprawdź sam, czy masz je na swojej liście.
Postanowienia noworoczne: Oczekiwania vs rzeczywistość
Lubimy rzucać się na głęboką wodę. Wśród najczęstszych postanowień noworocznych można wymienić śmiało: utratę wagi, zmianę pracy, zrobienie prawa jazdy czy dalekie podróże. Wiele z tych planów spala się na panewce, bo nasze możliwości nie dorównują wygórowanym planom.
Mimo to wciąż możemy rozpocząć nowy rok, realizując kilka bardzo ważnych postanowień. Ich pominięcie może odbić się w przyszłości negatywnie nie tylko na naszym samopoczuciu – ale także na portfelu i zdrowiu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Postanowienia noworoczne – dlaczego nie wychodzą?
Postanowienia noworoczne, które mają sens
Badania krwi
Morfologia jest najprostszym badaniem diagnostycznym, które należy robić raz w roku. Mimo iż nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne, wielu z nas przez cały czas wzbrania się przed jego wykonaniem. Zniechęcają nas odległe terminy wizyt, brak skierowania lub obawa, iż wyniki będą złe. Warto jednak raz w roku się do niego zmotywować. Wyniki są podstawą do oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także umożliwiają lekarzowi zlecenie dodatkowych badań pod kątem poważniejszych schorzeń.
Wizyta u dentysty
Wielu z nas gabinet stomatologiczny odwiedza dopiero w momencie, gdy ból zęba utrudnia funkcjonowanie. Często wtedy jest już za późno i istnieje duża szansa, iż w recepcji zostawimy więcej pieniędzy, niż moglibyśmy. Odwiedzając regularnie dentystę, możemy uniknąć tego scenariusza. Choć dla wielu wizyta stomatologiczna kojarzy się z bólem, regularne przeglądy odbiją się pozytywnie na naszym zdrowiu i portfelu.
Wizyta u okulisty
Nawet, gdy nie mamy problemów ze wzrokiem, powinniśmy stale kontrolować jego stan. Okuliści zachęcają, by odbywać wizytę profilaktyczną raz w roku. Pieczenie oczu, silne bóle głowy, mroczki przed oczami czy nawracające stany zapalne spojówek – to tylko kilka z niepokojących symptomów pogorszenia wzroku.
Cytologia
To podstawowe badanie profilaktyczne powinna wykonywać każda kobieta od momentu rozpoczęcia współżycia. Badanie służy wykryciu stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Umożliwia też stwierdzenie, czy pacjentka znajduje się w grupie ryzyka zachorowania. Badanie cytologiczne warto robić raz w roku, szczególnie będąc w grupie ryzyka.
Gdy zrealizujemy powyższe postanowienia, śmiało możemy zabrać się za te wymagające większego wysiłku. Z pewnością cieszenie się długoletnim zdrowiem umożliwi spełnienie choćby najbardziej szalonych i ekstremalnych postanowień noworocznych.