Stowarzyszenie Przyjaciół Kotłowa i Okolic „Wspólne Dobro” w grudniu 2024 obchodziło 10-lecie powstania. Z okazji jubileuszu odbyło się spotkanie przy „małej czarnej” w którym uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, przyjaciele i zaproszeni goście.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w KRS 16 grudnia 2014 r. Powstało z inicjatywy ludzi chcących dawać euforia innym. Komitet założycielski Stowarzyszenia to ks. inf. Julian Kopiński -proboszcz parafii polskokatolickiej, Maria Pawlak z Biskupic Zabarycznych i Jarosław Szukalski z Ostrowa Wlkp. W listopadzie 2014 r. odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie członków na którym wybrano Zarząd reprezentujący Stowarzyszenie na zewnątrz i Komisję Rewizyjną. Prezesem została Maria Pawlak, zastępcą ks. inf. Julian Kopiński, sekretarzem Dominika Dera-Kalina, skarbnikiem Adrian Matys i członkiem zarządu Jarosław Szukalski. Na przewodniczącego Komisji rewizyjnej powołano Piotra Zielińskiego. Stowarzyszenie działać może na terenie całego kraju, ale szczególnie swoje działania skupiło w Biskupicach Zabarycznych i najbliższej okolicy. Misją Stowarzyszenia jest budowanie więzi międzypokoleniowej poprzez integrację i aktywizację społeczności lokalnej.
„Wspólne Dobro” działa na trzech płaszczyznach –społecznej, kulturalnej i edukacyjnej. Środki finansowe na swoją działalność pozyskuje z własnych składek członkowskich, z projektów i od darczyńców. Otrzymało dofinansowanie na rozwój młodych organizacji z FIO z Leszna, na zajęcia popołudniowe w Klubie dla dzieci, na utworzenie pięknego wiejskiego ogrodu w Kotłowie, na wyjazd mieszkańców na balet i koncert muzyki wiedeńskiej. Uczestniczyło w programie „Grunt to rodzina”, gdzie przez 3 lata w Klubie „Wspólne Dobro” przy WDK w Biskupicach 26 dzieci miało zajęcia za darmo w kółku plastycznym, filmowym, teatralnym, sportowym i innych. Dzieci również bez opłat wyjeżdżały na wycieczki do Kalisza, Biskupina, Gniezna, Poznania i Warszawy, a rodzice mogli korzystać z usług adwokata, psychologa i dietetyka. Wydało również kalendarz z widokami wsi i przygotowało dwie wystawy fotograficzne (jedna dotyczyła wsi Strzyżew, druga Biskupic Zabarycznych). Stowarzyszenie organizuje także liczne wycieczki (Żelazowa Wola, Praga, Ziemia Lubelska, Ziemia Opolska, Toruń, Trójmiasto, Malbork) oraz rajdy rowerowe po naszej gminie, a także spływy kajakowe (Bardzo, Uniejów).
Stowarzyszenie było również inicjatorem dożynek wiejskich w Biskupicach Zabarycznych, których tam nie było ponad 30 lat.
Ma także wpisane na stałe do Kalendarium takie imprezy jak: „darcie pierza”, zajączek dla dzieci, turniej tenisa stołowego, turniej szachowy, dzień matki i ojca, sprzątanie świata, święto pieczonego ziemniaka i święto niepodległości. Wydaliśmy pierwszą publikację o Biskupicach Zabarycznych. Wybudowaliśmy także siłownię zewnętrzną w Biskupicach. Nasza działalność trochę zmieniła się od 2020 roku. Związane to było z powstaniem innych organizacji i pandemii. Szczególny nacisk od tego roku kładziemy na integrację i rozwój osobowy osób 50+. Cyklicznie od 4 lat organizujemy zajęcia sportowe „Sport to zdrowie” (2 razy w tygodniu 3 godz.). Są one prowadzone przez specjalistów- fizykoterapeutę i instruktora w- f. Wyjeżdżamy często do Poddębic i Uniejowa.
Zorganizowaliśmy także dwa 90-godzinne kursy komputerowe dla seniorów. Włączyliśmy się do akcji zbierania darów dla Ukrainy i powodzian w Polsce. Jesienią i zimą w naszym klubie realizowane są różne warsztaty np. układania kwiatów, robótek ręcznych -szydełkowanie, pracy na drutach, tworzenia różnych ozdób i dekoracji.
W klubie także odbywały się interesujące prelekcje, np. jak dbać o narząd wzroku, jak zdrowo się odżywiać, czy jak poprawnie zrobić makijaż.
Braliśmy aktywny udział w Jarmarkach Bożonarodzeniowych w Mikstacie (przygotowaliśmy żywą szopkę). Zorganizowaliśmy wspólnie z fundacją
„W jedności siła” z Ostrowa Wlkp. spotkanie integracyjne dla osób niepełnosprawnych z Miasta i Gminy Mikstat i Sieroszewice.
Te wszystkie nasze działania byłyby niemożliwe, gdyby nie było bardzo dobrej współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Mikstacie, skąd pozyskujemy większość środków na nasze działania. Warto wspomnieć, iż środki finansowe też otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego i OLGD Ostrzeszów.
Przez te 10 lat zmieniali się członkowie Stowarzyszenia, członkowie zarządu, ale idea działania nie. Aktualnie liczba członków wynosi 20 osób. Prezesem Stowarzyszenia jest Maria Pawlak, zastępcą Barbara Dera, sekretarzem Małgorzata Cwojdzińska, skarbnikiem Bożena Klepacz, a członkiem zarządu Wacław Kołek. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej niezmiennie od dziesięciu lat jest Piotr Zieliński.
Dziękuje Wszystkim tym, którzy przez ostatnie 10 lat uczestniczyli w naszych działaniach, bądź je wspierali.
M.P.