Jazda powyżej dozwolonej prędkości to przyzwyczajenie sporego grona kierowców, taka jazda kończy się często bolesnym mandatem oraz punktami karnymi. Ale co się dzieje, gdy jedziemy za wolno?
Wielu kierowców nie wie, iż mandat można dostać za tamowanie ruchu w skutek zbyt wolnej jazdy. Warto zwrócić na to uwagę, aby nie otrzymać mandatu w wysokości choćby kilkuset złotych.
Podczas jazdy samochodem, policjant może ukarać kierowcę nie tylko za posiadanie „zbyt ciężkiego pedału gazu”, ale również za zbyt wolną jazdę, powoduje to nie tylko tworzenie się korków, które wywołują podenerwowanie wśród innych kierowców, ale również stwarza zagrożenie w ruchu drogowym.
Aby uniknąć takich sytuacji, wprowadzono mandaty za spowalnianie ruchu. Co o tym mówi prawo?
Otóż w myśl art. 19 ust 3 ustawy Prawa o ruchu drogowym:
”Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom”
Możliwych konsekwencji mandatowych jest sporo. Zbyt wolne prowadzenie pojazdu może zakończyć się mandatem karnym w wysokości od 50 do 200zł. Natomiast o ile taka czynność jest celowa lub stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, kwota mandatu może wzrosnąć choćby do ponad 500zł.
Ale to nie wszystko, oprócz mandatu na kierowcę mogą być na nałożone punkty karne. Liczba punktów uzależniona jest od wielkości danego przewinienia.
„Art. 19 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym „[…] kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”.
Należy pamiętać o znaku C-14 który nakazuję, z jaką prędkością minimalną powinien poruszać się pojazd po danej drodze. Znak najczęściej jest umiejscowiony na autostradach, szczególnie przy podjazdach na wzniesienia gdzie pojazdy ciężarowe mogą mieć trudności z osiągnięciem wyższych prędkości. Przepisy mówią, iż lewe pasy ruchu mogą posiadać ustaloną minimalną prędkość oscylującą na poziomie 60-80km/h. Głównym założeniem takiego rozwiązania jest poprawienie płynności ruchu. Zgodnie z prawem autostrady są dostępne dla pojazdów, które mogą osiągnąć prędkość minimum 40 km/h, co wyklucza pojazdy wolnobieżne (ciągniki rolnicze, skutery, maszyny budowlane, wózki transportowe) do poruszania się po autostradzie.
Zarówno zbyt szybka jazda, jak i tamowanie ruchu może skutkować bolesnym konsekwencjami mandatowymi, chociaż ten za powolną jazdę wystawiany jest zdecydowanie rzadziej.
Należy pamiętać, aby prowadzić pojazd zgodnie z obowiązującymi przepisami i limitami prędkości.
/TL/