Top 7 wydarzeń kulturalnych w regionie [25-31 listopada]

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Top 7 wydarzeń kulturalnych w regionie [25-31 listopada]


Justyna Sobolewska na “Bitwie o literaturę”

Pisze książki i o książkach. Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyk, na literaturę patrzy z wielu stron.

Czym jest literatura? Dla kogo piszemy i o kim? Jak odpowiedzi na te pytania zmieniały się w ostatnich latach. Jaki to był czas dla polskiej literatury? Co wydarzyło się ważnego, a co okazało się chwilową modą, o której już nie pamiętamy? Wiele wątków, jedna “Bitwa o literaturę” we wtorek (26.11) w Teatrze Starym. Rozmowę poprowadzi Wojtek Szot.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.

Fot. Magdalena Chmielewska / /www.teatrstary.eu.

Jesień Teatralna w Zamościu

W Zamojskim Domu Kultury we wtorek 26 listopada kolejny spektakl w ramach Jesieni Teatralnej – „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”.

Barbara Sadowska to działaczka społeczna, poetka, kolorowy ptak, kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi, matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka.

Historia Barbary Sadowskiej, w której role wcieliła się Agnieszka Przepiórska, opowiedziana została w monodramie wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią.

Spektakl rozpocznie się o godz. 18.00. Prezentowany jest w ramach projektu Teatr Polska.

Fot. Zamojski Dom Kultury

Świat oczami autysty

W Warsztatach Kultury w Lublinie w środę 27 listopada odbędzie się spotkanie z rodzicami niewerbalnego Adama Siłkowskiego, autora książki „Oczami autysty”. Nastolatek napisał ją samodzielnie, pisząc jednym palcem na tablecie. Dlaczego to zrobił?

– Dawno temu zauważyłem, iż otaczający nas ludzie nic o nas nie wiedzą, a ich cały koncept na nasz temat opiera się na hipotezach. Zdecydowałem, iż jak tylko będę gotowy, to postaram się to zmienić. Zależy mi również na tym, aby świat bardziej się na nas otworzył i zaczął dostrzegać naszą inteligencję, wartość i wrażliwość – wyjaśnia autor.

Adam od urodzenia nie jest samodzielny w żadnym aspekcie życia, nie mówi, nie ma kontaktu wzrokowego, tym bardziej to, co stworzył, wydaje się nieprawdopodobne. Spotkanie poprowadzi Kasia Chróścik z Fundacji Nie Tylko Autyzm.

Początek o godzinie 19.00.

Live ze spotkania zostanie zapisany i dostępny po emisji na Facebooku oraz na YouTube Warsztatów Kultury. W przyszłości zostaną dodane napisy.

Fot. Warsztaty Kultury Facebook

„Dar serca za dar serca” w Radiu Lublin

W czwartek 28 listopada o godzinie 19.00 w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się wyjątkowy koncert akustyczny „Dar serca za dar serca”. Dedykowany jest on akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę i w tym roku ją zapoczątkuje.

Na scenie wystąpią: Adam Abramek, Paweł Błędowski i Łukasz Jemioła, Chris Cugowski, Igor Jaszczuk i Piotr Koszałka, Michał Kostecki, Natalia Wilk i Tomasz Momot, Kamila Witek i Paweł Pawlak oraz gwiazda wieczoru: Krzysztof Zalewski.

Wejściówką na to wydarzenie jest przyniesione zaproszenie i maskotka.

Koncert to dar Artystów i Radia Lublin na rzecz Akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Fot. RL

Perły Lublina pod dachami Paryża

W czwartek 28 listopada „Perły, perełki … Lublina”, a na scenie w roli głównej… piosenka francuska. A wszystko w sali koncertowej Lubelskiego Domu Technika NOT p0rzy ul. przy ul. Skłodowskiej 3.

W programie koncertu “Pod niebem Paryża” piosenki m. in. E. Piaff, S. Lamy, G. Brassensa, J. Brella, H. Girauda. Utwory śpiewane w oryginalnej wersji językowej oparte są na aranżacji D. Zbocha i A. Kędziory.

A na scenie:

– Lydie Charlotte Kotlinski – wokal
– Krzysztof Boguń – wokal, gitara
– Dorota Błaszczak -skrzypce
– Małgorzata Zakrzewska – fortepian
– Natalia Kozub – skrzypce
– Mirosław Kozub – wiolonczela
– Alfred Kędziora – fortepian

Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

Fot. materiał organizatora

Robert Pranagal u Fryderyka

W pracowni “Fryderyk” Dzielnicowego Domu Kultury SM Czechów w piątek, 29 listopada odbędzie się spotkanie z Robertem Pranagalem. Robert Pranagal jest artystą fotografem związanym z lubelskimi instytucjami kultury oraz lubelskim środowiskiem fotograficznym. Angażuje się w działalność twórczą, animacyjną oraz edukacyjną. Główne nurty twórczości to fotografia: portretowa, koncertowa, eksperymentalna oraz techniki szlachetne – przede wszystkim technika oleju oraz gumy chromianowej.

Prace artysty były prezentowane na salonach fotografii w ponad 40 krajach na całym świecie, zdobywając kilkadziesiąt nagród w postaci złotych, srebrnych i brązowych medali, a także wyróżnień i dyplomów.

Spotkanie z cyklu “Rozmowy Fryderyka”, w pracowni “Fryderyk” Dzielnicowego Domu Kultury SM Czechów przy ul. Żelazowej Woli 18 w Lublinie rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Fot. materiał organizatora

Wielki koncert Federacji

W Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 w sobotę 30 listopada z Wielkim Koncertem Jubileuszowym z okazji 25 istnienia formacji wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Wykona największe przeboje napisane i skomponowane przez federatów w ciągu ćwierćwiecza istnienia.

Jak mówią o sobie, Lubelska Federacja Bardów (zwana także w uproszczeniu Federacją) to formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Sposobem organizacji pracy przypominająca piwnice artystyczne takie jak Piwnica pod Baranami, gdzie jest wielu autorów, kompozytorów i wykonawców. Mają nagranych wspólnie 14 płyt, ale na koncie także wiele solowych projektów.

Na scenie wystąpią:

Katarzyna Wasilewska – skrzypce , śpiew,

Jolanta Sip – śpiew, teksty, kompozycje,

Marek Andrzejewski – śpiew, kompozycje, teksty, gitara,

Piotr Selim – śpiew, kompozycje, fortepian, instrumenty klawiszowe,

Jan Kondrak – śpiew, kompozycje, teksty,

Tomasz Deutryk – perkusja i śpiew,

Krzysztof Nowak – git. basowa, aranżacje, kompozycje i teksty,

Michał Lewartowicz – gitara elektryczna

Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

Fot. archiwum RL

SuPer / opr. ToMa

Zdjęcia główne fot. archiwum RL

Idź do oryginalnego materiału