
W powiecie oświęcimskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy interweniują, IMGW ostrzega. Sprawdź, jak wygląda sytuacja hydrologiczna w regionie.
W Kętach i Brzeszczach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy pracują non stop, w regionie obowiązują ostrzeżenia
Małopolska walczy z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pogodową. W wyniku intensywnych opadów deszczu i burz, w gminach Kęty i Brzeszcze w powiecie oświęcimskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Służby pozostają w gotowości, a mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.
Rzeki wezbrały. Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe
Na terenie województwa małopolskiego na rzece Sękówce w Gorlicach przekroczono stan alarmowy, a stany ostrzegawcze zostały odnotowane na Białej, Dunajcu, Białce i Białym Dunajcu. Choć w powiecie oświęcimskim rzeki pozostają jeszcze w granicach bezpiecznych poziomów, prognozy meteorologiczne są niepokojące – możliwe są gwałtowne wzrosty poziomu wód i lokalne podtopienia, szczególnie w zurbanizowanych zlewniach Soły i Skawy.
Strażacy w akcji. Najwięcej interwencji na Podhalu
Tylko dziś (do godziny 12:00) strażacy z Małopolski otrzymali 88 zgłoszeń, najwięcej z powiatów podhalańskich – 31 interwencji w Zakopanem i 9 w Nowym Targu. Najczęstsze zgłoszenia to udrażnianie przepustów i usuwanie powalonych drzew z dróg i chodników.
Przerwy w dostawie prądu i szkody w lasach
Na skutek burz i silnego wiatru bez prądu pozostaje około 1800 odbiorców, głównie na terenie gminy Krzeszowice. Służby energetyczne pracują nad jak najszybszym przywróceniem zasilania.
W Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska ostatnie wichury spowodowały rozproszone szkody w drzewostanach – szacowane na ponad 5 tys. metrów sześciennych drewna. W związku z tym wprowadzono czasowy zakaz wstępu do lasów na terenie leśnictw Wierzchosławice i Bielcza, który obowiązuje do najbliższego piątku włącznie.
Zbiorniki retencyjne przygotowane, ale alerty wciąż obowiązują
Wody Polskie uspokajają, iż sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych jest pod kontrolą. Łączna rezerwa powodziowa wynosi 340 mln mł – o 70 mln mł więcej niż wymagają obowiązujące przepisy.
Mimo to ostrzeżenia pogodowe w Małopolsce przez cały czas obowiązują. W regionie możliwe są dalsze burze z gradem, silnym wiatrem i intensywnym deszczem.
Apel służb: Bądźcie ostrożni!
Nie wchodźcie do lasu, jeżeli ogłoszono zakaz
Nie zbliżajcie się do wezbranych rzek i nie wjeżdżajcie na zalane drogi
Nie chowajcie się pod drzewami i metalowymi konstrukcjami
Śledźcie lokalne komunikaty pogodowe i hydrologiczne
Sytuacja jest dynamiczna – służby monitorują stan rzek i reagują na bieżąco. jeżeli zauważysz zagrożenie, poinformuj straż lub lokalne centrum zarządzania kryzysowego.
Najnowsze dane hydrologiczne znajdziesz na stronie IMGW: https://hydro.imgw.pl