Tusk we Wrocławiu: Nie ma powodu do paniki [WIDEO, TEKST AKTUALIZOWANY]

3 miesięcy temu

REDAKCJA: AS, NY, NK | W

14.09.24 | 12:40

Wodociągi Gminy Kłodzko apelują do mieszkańców o zabezpieczenie wody pitnej. „W związku z nawalnymi opadami deszczu prognozowanymi w dniach 12.09-16.09.2024 r., możliwością wystąpienia lokalnych podtopień i związanymi z tym możliwościami wyłączeń energii elektrycznej, a tym samym brakiem zasilania na naszych obiektach za pośrednictwem których dostarczamy do Państwa domów wodę bardzo prosimy o zabezpieczenie gospodarstw domowych w wodę pitną i do celów gospodarczych – tak abyście w „sytuacji awaryjnej” posiadali zapas wody.”

13.09.24 | 11:35

Wrocławski magistrat przypomina:

– zapchane studzienki prosimy zgłaszać: [email protected]

– wszelkie zgłoszenia dotyczące awarii na sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej należy zgłaszać pod bezpłatnym numerem 994, czynnym całą dobę lub pisząc na adres: [email protected]

– nr alarmowy Centrum Zarządzania Kryzysowego 71 770 22 22

13.09.24 | 11:05

Na razie sytuacja jest pod kontrolą i też warto dodać, iż te komunikaty, które teraz do nas spływają w porównaniu z tym, czego się spodziewaliśmy jeszcze dobę, dwie doby, temu, czyli tych opadów na poziomie 300-350 litrów wody na metr kwadratowy, są już dużo niższe i dużo bardziej uspokajające – komentował na antenie Telewizji Echo24 wicewojewoda dolnośląski Piotr Kozdrowicki.

13.09.24 | 10:30

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim. – W związku ze wzrostem stanu wód oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach i potokach powiatu kłodzkiego z dniem 13.09.2024 roku. o godz. 8:00 starosta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu kłodzkiego.

Stan wód można sprawdzać na bieżąco pod adresem:
http://lsop.powiat.klodzko.pl/index.php/woda

13.09.24 | 10:05

Premier Donald Tusk we Wrocławiu: Prognozy nie są przesadnie alarmujące. Dzisiaj nie ma powodu, aby przewidywać zdarzenia w skali, która by powodowała zagrożenie na terenie całego kraju. Nie ma powodu do paniki – zapewnił premier. Zaznaczył, iż spodziewać się można lokalnych podtopień lub tzw. powodzi błyskawicznych.

Minister @TomaszSiemoniak podczas konferencji prasowej we #Wrocław o przygotowaniach do potencjalnych zagrożeń

Przewidujemy kolejne spotkania oraz wideokonferencje z wojewodami, a także komunikaty z poziomu #MSWiA. Wojewodowie otrzymali od premiera @donaldtusk polecenie, by… pic.twitter.com/uVJSFYX1x3

— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) September 13, 2024

13.09.24 | 9:15

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim o godz. 8.00, w związku z zagrożeniem powodziowym, rozpoczęła się odprawa służb z udziałem premiera Donalda Tuska. Po spotkaniu została zwołana konferencja prasowa.

NA ŻYWO | Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska po odprawie ze służbami. https://t.co/rNLVu7ny7y

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 13, 2024

13.09.24 | 9:00

MPK WROCŁAW: noc minęła bez zakłóceń w realizacji zadań przewozowych. Wszystkie poranne wyjazdy odbyły się bez problemu. Nie ma zgłoszeń od nadzoru uchu by były miejsca, w których stałaby woda. Wieczorem i w nocy dokonana została przez pogotowie torowe kontrola i czyszczenie zwrotnic ze spływającego z deszczem piachu i błota. Kierowcy i motorniczowie zostali zobowiązani do meldowania o zatkanych wpustach kanalizacji deszczowej. Nadzór Ruchu w tej chwili patroluje szlaki komunikacyjne również pod kątem nieprawidłowości związanych ze spływaniem wody.

MPWiK WROCŁAW: nie było poważniejszych zgłoszeń. Newralgiczne miejsca czyli przejazdy pod wiaduktami we Wrocławiu są drożne a woda jest spod nich na bieżąco odprowadzana do kanalizacji. Wypełniają się kolektory i zbiorniki MPWiK, ale dalej jest spory zapas. Wypełniony został podziemny zbiornik pod TBS na Dolnobrzeskiej. MPWiK uruchomiło mniejszą pompę, która na bieżąco odpompowuje wodę z kolektora burzowego do rowu melioracyjnego. MPWiK informuje, iż zbiorniki przy Długiej wypełniają swoją pracę. Oczyszczalnia i jej procesy są bezpieczne i oczyszczanie prowadzone jest bezproblemowo.

13.09.24 | 7:45

Na zachodzie i w centrum kraju zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, na Dolnym Śląsku i południu Opolszczyzny okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W Karkonoszach opady śniegu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Początkowo przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm.

Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 50 mm, na południu opolskiego do 50 mm, śląskim do 30 mm, małopolskim do 20 mm.

#IMGWlive | 7:20 13.09
Do godziny 06:00 sumy opadów na w/w obszarze przekroczyły miejscami 50 mm. Od chwili obowiązywania ostrzeżenia, największe sumy opadów zanotowano w Międzylesiu 61 mm, Nowej Wsi 50 mm, Stroniu Śląskim 57 mm w Dzierżoniowie 58 mm oraz w Głuchołazach 58 mm . pic.twitter.com/EBirUx8qyI

— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 13, 2024

Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 11°C do 16°C, chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów od 6°C do 8°C.

Wiatr przeważnie umiarkowany, w zachodniej połowie kraju okresami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, a na wschodzie, północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów wiatr od 70 km/h do 90 km/h, w porywach około 140 km/h.

12.09.24 | 16:30

-Ta sytuacja opadów będzie wzrastać. Następne dni i noce będą przynosić nam coraz większe opady. Spodziewamy się, iż największe opady będą na Przedgórzu Sudeckim i we wschodniej części województwa – mówi Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski.

Jak poinformował IMGW, w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma opadów sięgająca choćby 150 litrów na metr kwadratowy.

Zbiorniki retencyjne, którymi zarządza miasto, są przygotowane na przyjęcie tych wód opadowych. W szczególności mowa o zbiornikach na Długiej, które mają pojemność 60 tysięcy metrów sześciennych. To trzy gigantyczne, jedne z największych w Europie zbiorniki, wybudowane całkiem niedawno. Wszystkie kolektory burzowe są sprawdzone, monitorowane i gotowe do działania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

-Jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, wszystkie stanowiska są wzmocnione, a w całym powiecie komendanci powiatowi współpracują bezpośrednio ze starostami. Komendant główny, aby wzmocnić województwo, wysłał dziś 10 pojazdów z województwa lubuskiego oraz 36 funkcjonariuszy, którzy specjalizują się w walce z powodziami – dodał Marek Hajduk, dolnośląski komendant wojewódzki PSP.

Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne.

Idź do oryginalnego materiału