Cypr jest jedynym krajem, któremu nie udaje się dołączyć do Schengen – od dziś w strefie Bułgaria i Rumunia
1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.
Swobodny przepływ osób – prawo do życia, nauki, pracy i emerytury w dowolnym miejscu w UE – jest prawdopodobnie najbardziej namacalnym osiągnięciem integracji europejskiej.
Obecnie strefa Schengen obejmuje większość państw UE: z wyjątkiem Irlandii, która utrzymuje w mocy klauzulę opt-out i zarządza własną wspólną strefą podróżowania razem z Wielką Brytanią, a także Cypru, który jest w trakcie procesu oceny gotowości do przyłączenia się do strefy.
Cypr jako jedyny kraj nie spełnił jeszcze wymagań unijnych i nie może dołączyć do strefy. Co ciekawe, Cypr nie ma także prawa w związku z tym do wydawania wiz Schengen – obywatelom państw trzecich wydawane są jedynie wizy zezwalające na wjazd na Cypr.
Do strefy należą również cztery kraje spoza UE – Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.
Po raz pierwszy kontrole graniczne zostały zniesione w 1985 roku między Francją, Niemcami, Belgią, Holandią i Luksemburgiem.