Tylko nieliczni prawosławni w regionie teraz obchodzą Boże Narodzenie

20 godzin temu

Tylko nieliczni prawosławni mieszkańcy województwa podlaskiego zasiądą we wtorek do wigilii

W tym regionie – w zdecydowanej większości – wierni Cerkwi obchodzą bowiem Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach.

Formalnie Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP) korzysta w roku liturgicznym z kalendarza juliańskiego, w którym Wigilia przypada również 24 grudnia, ale w kalendarzu gregoriańskim jest to już 6 stycznia.

Jak szacują prawosławni hierarchowie, ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju obchodzi święta religijne właśnie według kalendarza juliańskiego. Największe w Polsce skupiska prawosławnych używających w życiu religijnym tego kalendarza (czyli tzw. starego stylu) są w województwie podlaskim.

Dlatego tam tylko w jednej cerkwi odprawione będzie we wtorek po południu okolicznościowe nabożeństwo (tzw. całonocne czuwanie) w wigilię Bożego Narodzenia. To nieduża cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, zlokalizowana w centrum Białegostoku. W środę rano – z myślą o tych nielicznych prawosławnych w mieście, którzy teraz obchodzą Boże Narodzenie – odprawiona tam będzie także świąteczna liturgia.

„Zapraszamy do pełnego uczestnictwa w tych nabożeństwach, połączonego z przystąpieniem do misterium Eucharystii” – poinformowała parafia akademicka na swojej stronie internetowej.

Świątynia funkcjonuje w tej chwili jako cerkiew akademicka. Rokrocznie w Wigilię według tzw. nowego stylu przychodzą tam na nabożeństwo m.in. osoby z małżeństw mieszanych wyznaniowo, obchodzące teraz Boże Narodzenie, czy mieszkańcy pochodzący z innych regionów Polski, również przyzwyczajeni do świąt 25-26 grudnia.

Tzw. nowy styl, czyli ten sam termin obchodzenia Bożego Narodzenia co katolicy, przyjmują prawosławne parafie w dużych miastach, zwłaszcza w centralnej i w zachodniej Polsce. Tak będzie m.in. we wszystkich prawosławnych świątyniach w Warszawie, w tym w katedrze metropolitalnej i cerkwi Hagia Sophia.

W tym terminie Boże Narodzenie obchodzi też np. polska parafia prawosławna w Brukseli w Belgii, korzystająca w życiu religijnym z kalendarza nowojuliańskiego, w którym data Świąt Bożego Narodzenia jest taka jak w kalendarzu gregoriańskim. Tam po popołudniowym nabożeństwie planowana jest wspólna wieczerza wigilijna dla wszystkich chętnych.

Prawosławie jest drugim, co do liczby wiernych, wyznaniem w Polsce.

Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który w tym roku świętował stulecie uzyskania autokefalii (niezależności), liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału