Ponad pół miliona złotych kosztowała adaptacja budynku przy ul. Westerplatte 47 w Świdnicy na schronisko dla bezdomnych mieszkańców, a na jego utrzymanie w 2023 roku zarezerwowano prawie milion złotych. Urząd Miejski w Świdnicy informuje, iż 29 pensjonariuszy uczy się utrzymania porządku, a kilku rozpoczyna pracę.
fot. UM w Świdnicy
„Osoby, które tam przebywają mają zapewnione całodobowe schronienie, wyżywienie, jak również opiekę wykwalifikowanej kadry. Dla zwiększenia poziomu integracji społecznej i samodzielności życiowej bezdomnych, prowadzona jest intensywna praca socjalna. Pracownicy ośrodka na początku ustalają oraz wyjaśniają sytuacje przede wszystkim zdrowotną, zawodową i rodzinną przebywających tam osób. Jednym z prowadzonych działań jest nauka umiejętności życia w grupie, przystosowania do pewnych norm i wymagań, radzenia sobie z konfliktami. Nabyte umiejętności pozwolą na lepsze funkcjonowanie i integrację ze środowiskiem lokalnym po opuszczeniu placówki” – informuje Urząd Miejski w komunikacie.
– Mieszkańcy mają możliwość skorzystania w naszej placówce z terapii psychologicznej, grupy wsparcia oraz treningu umiejętności społecznych i interpersonalnych. Zajęcia grupowe i indywidualne prowadzone są przez psychologa/terapeutę uzależnień. Aktualnie 4 mieszkańców leczy się w Poradni Leczenia Uzależnień w Świdnicy. W sytuacjach tego wymagających, zapewniamy też kontakt z prawnikiem – mówi Monika Król, kierownik schroniska.
„Prowadzone są również treningi czystości w pomieszczeniach schroniska oraz na zewnątrz budynku, treningi segregacji śmieci i dbania o higienę osobistą. Przygotowywane są zajęcia w zakresie gospodarowania własnym budżetem oraz prac ogrodowych. Warsztaty z aktywizacji zawodowej, w których także biorą udział osoby bezdomne, zwiększają ich motywację do podjęcia pracy, w tym stażów. Dzięki współpracy ze Spółdzielnią Socjalną MITOS dwóch mieszkańców schroniska uczestniczy w stażach zawodowych. Jedna osoba podjęła się prac społecznie użytecznych, a dwie pracują na umowę zlecenie. Jedenastu mieszkańców posiada własne świadczenia (emerytury lub zasiłki stałe). Komisja działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przyjęła wnioski dwóch osób, które wystąpiły o mieszkania chronione. Zostaną one tam w najbliższych dniach skierowane. Jest to istotny krok, który będzie prowadził do usamodzielnienia się i do powrotu na rynek pracy” – podaje magistrat.
Zapewnienie schronienia bezdomnym jest obowiązkowym zadaniem własnym gminy. Do końca 2022r. bezdomni z terenu Świdnicy byli umieszczani w znajdującym się przy ul. Westerplatte 51 schronisku dla bezdomnych, prowadzonym przez Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Na ten cel w 2022 roku z budżetu miasta wydano 395.372,27 zł. w tej chwili na rok 2023 na funkcjonowanie nowego schroniska Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zabezpieczył 970 tysięcy złotych.
Warto dodać, iż teren położony obok obu schronisk nad rzeką Bystrzycą, systematycznie zaśmiecany odpadami i butelkami, w lutym społecznie wysprzątał Waldemar Woźniak, emeryt z Pszenna.
/opr. red./
fot. UM w Świdnicy