Unikatowe motocykle żużlowe w Arenie Jaskółka. Wyjątkowa wystawa na 100-lecie 'czarnego sportu’ już otwarta

10 miesięcy temu
Zdjęcie: wystawa


Ikoniczne motocykle, pokazujące, jak na przestrzeni lat zmieniał się 'czarny sport’, a także tablice przedstawiające najważniejsze wydarzenia światowego i polskiego żużla. Od dzisiaj (15.03) w Arenie Jaskółka można obejrzeć wystawę dotyczącą 100-lecia sportu żużlowego.

W czwartek miał miejsce wernisaż, który rozpoczął się od wjazdu na motocyklu jednego z młodzieżowców tarnowskich 'Jaskółek’, podczas którego uczestnicy mogli poczuć się jak na stadionie żużlowym.

Kuratorem ogólnopolskiej wystawy jest tarnowski dziennikarz i historyk żużla Robert Noga. Jak przekazywał w rozmowie z RDN Małopolska, jest ona nie lada gratką dla wszystkich fanów 'czarnego sportu’.

– Zarówno dla kibiców żużla, jak i miłośników motocykli, czy szeroko rozumianej motoryzacji mamy tutaj naprawdę prawdziwe rarytasy i myślę, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Jest też troszkę tablic, wyświetlane są filmy z historii żużla, m.in. o złotym medalu Jerzego Szczakiela. To był pierwszy polski tytuł Indywidualnego Mistrza Świata i długo jedyny, zdobyty w Chorzowie w 1973 roku w obecności 100 tysięcy widzów. Dobrze, iż ta wystawa trafiła do Tarnowa, jako taka klamra, bo wiemy jaka jest sytuacja. Ale ja chcę wierzyć, iż to klamra dotychczasowej historii, bo mam nadzieję, iż ta historia tarnowskiego żużla będzie trwała nadal…

Robert Noga dodaje, iż na przestrzeni lat motocykle żużlowe przeszły gruntowne zmiany, co można samemu dojrzeć właśnie na tej wystawie.

– Zmieniały się różne parametry. Początkowo były to tzw. motocykle przystosowane, czyli motory szosowe, które adoptowano do warunków torowych. gwałtownie jednak ustalono, iż będą to silniki 'pięćsetki’, czyli o pojemności 500 cm3. Oprócz tego zmieniały się ramy czy inne parametry silnika, które powodowały, iż te motocykle były i są coraz szybsze. Gdybyśmy porównali rekordy torów sprzed lat a te dzisiejsze, no to różnice są jednak dosyć znaczne. Przez wiele lat były to motocykle dwuzaworowe. W połowie lat 70. przyszła moda i rewolucja techniczna, bo pojawiły się motocykle czterozaworowe, aczkolwiek warto dodać, iż w początkowej fazie żużla takie były już stosowane. Potem, w latach 90. doszła zmiana ułożenia silnika. Były to tzw. leżaki, które nazywali kibice żużlowi. Wcześniej silniki były ułożone pionowe w stosunku do podłoża. Tych kruczków i ciekawostek pozostało więcej.

Wystawa składa się z 20 motocykli z różnych epok i rozwoju żużla. Największą atrakcją jest Rudge, najstarszy motocykl w kolekcji, pochodzący z 1934 roku. Oprócz tego znajdują się Jawy, JAP-y, GM-y czy Goddeny. Nie zapomniano też o sprzęcie Tomasza Golloba, na którym zdobywał swoje największe sukcesy w Grand Prix.

– Z każdej dekady mamy przynajmniej jeden motocykl i idąc pierścieniem Areny Jaskółka, kibice mogą je zobaczyć na własne oczy i przekonać się, jak sport żużlowy zmieniał się pod względem technologii i jak się zmieniały motocykle na przestrzeni lat. Mamy tutaj motocykl Tomasza Golloba, na którym zdobywał tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, ale to jest ta historia współczesna, sprzed 10-15 lat, a dla tych, którzy pamiętają te romantyczne czasy jeszcze sportu żużlowego także w Tarnowie, myślę iż będzie to bardzo duże miejsce i przestrzeń do wspomnień i wymiany doświadczeń z innymi kibicami

– mówi organizator wystawy i prezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya Wojciech Jankowski.

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem m.in. województwa małopolskiego. Wicemarszałek Józef Gawron przekonuje, iż nie mogło jej zabraknąć właśnie w Tarnowie, gdzie jest sport żużlowy cieszy się szczególną estymą.

– Czuję przede wszystkim radość, iż ta wystawa o stuleciu sportu żużlowego zawitała tutaj do Tarnowa, gdzie jest szerokie gremium miłośników speedway’a. Ten sprzęt z adekwatnie każdej dekady stulecia pokazuje, jak się żużel zmieniał i przy okazji można sobie przyponieć czy powspominać słynne nazwiska, jak chociażby Jerzy Szczakiel. Robi to wrażenie. To niepowtarzalna okazja, by odwiedzić tę wystawę i zobaczyć jak zmieniło się to sto lat, od czasów, gdy wymyślono żużel.

Ekspozycja będzie czynna w dniach 15-18 marca od godz. 10 do 19 w Arenie Jaskółka. Znajduje się tam także część poświęcona największym sukcesom żużlowej Unii Tarnów.

Dotychczas ogólnopolska wystawa na 100-lecie żużla była prezentowana m.in. w Toruniu Bydgoszczy, Grudziądzu, Warszawie, Ostrowie Wielkopolskim czy Świętochłowicach.

Historia sportu żużlowego sięga roku 1923, kiedy to Nowozelandczyk Johnnie Hoskins w Australii zorganizował wyścigi motocyklowe na miękkim torze, przeznaczonym do wyścigów kłusaków. Później wyjechał do Anglii, gdzie pokazał miejscowym nowy rodzaj wyścigów, który od razu pokochali. I to właśnie przez Wyspiarzy ten sport rozpowszechnił się w innych krajach Europy, w tym w Polsce, gdzie do dzisiaj ma ogromną rzeszę kibiców i najlepsze rozrywki ligowe na świecie.

Idź do oryginalnego materiału