Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie ośrodkiem monitorującym leczenie onkologiczne

1 tydzień temu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie znalazł się w gronie 16 16. wojewódzkich ośrodków monitorujących w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej (Fot. Archiwum)

11 września, zaczęła obowiązywać lista 16. wojewódzkich ośrodków monitorujących w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Na Podkarpaciu tę rolę będzie spełniał Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie. Rozporządzenie opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw RP.

KSO opiera się na trzystopniowym podziale szpitali w obrębie województw. Ośrodki przypisane są do różnych poziomów w zależności od zakresu działalności.. Ośrodki monitorujące zostały wybrane ze Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego III poziomu w danym województwie.

13 lecznic w KSO

Już w lipcu NFZ opublikował wykaz szpitali zakwalifikowanych do KSO. Każda z tych placówek może ubiegać się o środki z KPO (do podziału jest 5,5 mld zł) na inwestycje w onkologię. Szpitale, które znalazły się poza siecią, nie mają takiej możliwości.

Wykaz obowiązuje od 26 lipca 2024 r. do 26 lipca 2026 r.

Na najwyższym III poziomie, tzw SOLO III, znalazło się dwie jednostki z regionu. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie z satelitą – Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny. Do SOLO II zakwalifikowały się dwa szpitale, w Przemyślu i Tarnobrzegu. Do SOLO I – dziewięć lecznic oferujących albo leczenie chirurgiczne albo chemioterapię.

KSO ma być sposobem na to, żeby każdy pacjent z chorobą nowotworową, niezależnie od ośrodka, do którego trafi, był leczony według ujednoliconych standardów. Z zastosowaniem wszystkich dostępnych w Polsce metod. Czuwać nad tym będą placówki, które już teraz leczą kompleksowo i mają specjalistów we wszystkich dziedzinach onkologii. Od chirurgów przez radioterapeutów po onkologów klinicznych.

Idź do oryginalnego materiału