Uroczysta akademia barbórkowa załogi kopalni ZG Rudna

2 godzin temu

Zakłady Górnicze Rudna były dziś pierwszą kopalnią Polskiej Miedzi, w której odbyły się uroczystości barbórkowe. Podczas akademii w Cechowni, tradycyjnie wyróżniono górników odznaczeniami państwowymi, zakładowymi i związkowymi, wręczono prestiżowe kordziki a świętującym jubileusz pracy – honorowe szpady górnicze.

Okres barbórkowy to szczególny okres dla całej braci górniczej. Załoga kopalni ZG Rudna – o najgłębszych wyrobiskach w Polskiej Miedzi – mają podwójne powody do świętowania. W tym roku oddział obchodzi bowiem 50-lecie swojego funkcjonowania. Z tej okazji, w październiku, dyrekcja kopalni wraz z zarządem KGHM wyróżniła swoich pracowników podczas uroczystej akademii w Centrum Kultury Muza. Nagrodzono wówczas 21 pracowników Rudnej.

Dzisiaj natomiast w Cechowni odbyła się akademia barbórkowa. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i hymnu górniczego.

-Rok 2024 to ważna data w historii naszego oddziału. Pół wieku temu kopalnia ZG Rudna rozpoczęła swoją działalność. Chylimy czoła przed tymi, którzy byli przed nami, ale też patrzymy w przód z nadzieją, iż przed kopalnią jest kolejnych 50 lat działalności. Mamy wiarę, iż szyby, które KGHM zamierza budować, będą prawdziwymi inwestycjami pozwalającymi nam w przyszłości utrzymywać miejsca pracy. Jako dyrektor naczelny ZG Rudna staję dzisiaj przed wami z podniesionym czołem i dumą, i melduję, iż kopalnia nasza zrealizowała wszystkie zadania, jaki postawił przed nami zarząd KGHM – mówił Marcin Danis, dyrektor naczelny Zakładów Górniczych Rudna.

Rudna zamknie ten rok wyprodukowaniem ponad 11 milionów ton rudy, około 180 tysięcy ton miedzi i ponad 700 ton srebra.

Zarząd KGHM reprezentowali dzisiaj wiceprezesi Mirosław Laskowski i Zbigniew Bryja.

-Będąc w przeszłości dyrektorem kopalni Rudna, miałem wiele okazji z tego miejsca brać udział w akademiach górniczych. Dzisiaj występuję przed wami w innej roli. Pomimo tego, iż nie jesteście największą kopalnią pod względem wydobycia, to generujecie i przynosicie do budżetu KGHM największe zyski EBITDA. ZG Rudna dokonała niebywałej transformacji. Z kopalni, która specjalizowała się w wybywaniu pokładów rudy o dużej miąższości, przekraczającej kilkanaście metrów, przeistoczyła się w kopalnię, która potrafi efektywnie eksploatować złoże jednopokladowe o miąższości dwóch metrów. Chcę podziękować dyrektorom za odważne i racjonalne planowanie produkcji w kolejnych latach, które pozwoli nam stworzyć bezpieczne modele funkcjonowania spółki na kilkanaście lat do przodu – doceniał wiceprezes KGHM ds. produkcji, Mirosław Laskowski.

Podczas uroczystej akademii wręczono odznaczenia, nadano stopnie górnicze a na zakończenie uhonorowano górników kordzikami i szpadami.

W środę, 27 listopada, Dzień Górnika świętować będą uroczyście pracownicy dwóch pozostałych kopalni: ZG Lubin oraz ZG Polkowice – Sieroszowice.

Idź do oryginalnego materiału