Triduum Paschalne to najważniejsze trzy dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą świętą w Wielki Czwartek, zwaną Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której wspomina się ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. W Wielki Piątek wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, adorując krzyż i rozważając śmierć Chrystusa. Wielka Sobota to czas ciszy i modlitwy przy Grobie Pańskim, który kończy się uroczystą Wigilią Paschalną w nocy, będącą już celebracją Zmartwychwstania Pańskiego. Triduum kończy się w Niedzielę Wielkanocną, rozpoczynając radosny czas wielkanocny.









W polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie obchody Triduum Paschalnego miały bardzo uroczysty i obfitujący w charakterystyczną dla tych dni symbolikę przebieg. Wierni licznie wzięli udział w poszczególnych nabożeństwach, które stanowiły duchowe przygotowanie do przeżycia w pełni świąt.
W Wielki Czwartek celebrowano ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Z tej okazji wręczono kwiaty duszpasterzom posługującym w bostońskiej parafii – proboszczowi o. Jerzemu Żebrowskiemu i o. Andrzejowi Trederowi.
W Wielki Piątek, 18 kwietnia, wierni z polskiej parafii i okolicznych wspólnot wzięli udział w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami południowego Bostonu. Modlitewna procesja rozpoczęła się o godzinie 10:45 rano w kościele św. Moniki, a zakończyła się na wzgórzach Dorchester Heights – miejscu symbolicznie przypominającym o ofierze i nadziei. Wierni, niosąc krzyż, wspólnie rozważali stacje Męki Pańskiej, łącząc się duchowo z cierpieniem Chrystusa. Droga Krzyżowa była nie tylko publicznym świadectwem wiary, ale też okazją do wspólnej modlitwy, refleksji i głębokiego przeżycia tajemnicy Wielkiego Piątku.
Liturgia Męki Pańskiej odbyła się też w kościele, a po nabożeństwie wierni mieli okazję do ucałowania krzyża.
W Wielką Sobotę odbyło się uroczyste poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny, z udziałem licznie zgromadzonych parafian, gości oraz rodzin z dziećmi. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo koszyczków odbyły się w radosnej, pełnej nadziei atmosferze, przygotowując wszystkich duchowo na święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Wieczorem natomiast miała miejsce liturgia Wigilii Paschalnej – najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia całego roku liturgicznego – rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, która prowadzi do świętowania Zmartwychwstania Chrystusa. Liturgia składa się z czterech części: Liturgii Światła – poświęcenie ognia i zapalenie Paschału, Liturgii Słowa – słuchanie historii zbawienia, Liturgii Chrzcielnej – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Liturgii Eucharystycznej – uroczysta msza święta Zmartwychwstania. Na jej rozpoczęcie procesja z rozpalonym od ognia na zewnątrz świątyni paschałem weszła do ciemnego kościoła. Po trzykrotnym oznajmieniu przez kapłana: „Światło Chrystusa” i odpowiedzi wiernych: „Bogu niech będą dzięki” światło zostało przekazane na świece trzymane przez wszystkich uczestników, co symbolizowało rozprzestrzenianie się światła Chrystusa w świecie.
Zwieńczeniem wielkanocnej celebracji była msza święta rezurekcyjna, która odbyła się o godzinie 6:00 rano. Poprzedzona została półgodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, po której wierni wzięli udział w uroczystej procesji wokół kościoła, ogłaszając światu, iż Pan prawdziwie zmartwychwstał!
Eucharystii przewodniczył ojciec Andrzej, a wraz z nim koncelebrował ojciec Jerzy. Liturgię ubogacił parafialny chór. Msza zakończyła się pełnym entuzjazmu i wiary „Alleluja!”.
opr. WEM
Fot. Archiwum parafii