1 września 1939 r. jest dla nas Polaków datą szczególną. To właśnie wtedy hitlerowskie Niemcy rozpętały najtragiczniejszą w dziejach ludzkości wojnę, która pochłonęła kilkadziesiąt milionów ludzkich istnień. Wrzesień ’39 to także symbol bezkompromisowej walki Polaków z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Naród polski zdobył się na największy w swych dziejach wysiłek, broniąc się przed eksterminacją i prowadząc walkę ofensywną.
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Ziemi Teresińskiej są wyrazem pamięci i szacunku dla ofiar naszych przodków. 1 września 2024 r. w Niepokalanowie i Teresinie odbyły się gminne uroczystości związane z tymi tragicznymi w dziejach naszej Ojczyzny wydarzeniami. Przybyły na nie delegacje szkół, ZHP, stowarzyszeń, Ochotniczych Straży Pożarnych, instytucji, lokalnych władz z wójtem Gminy Markiem Olechowskim i przewodniczącym Rady Gminy Bogdanem Linardem na czele. Niezwykle podniosłego charakteru uroczystości nadała wojskowa asysta honorowa 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Rozpoczęła je Msza Św. w niepokalanowskiej bazylice w intencji Polaków zamordowanych i poległych w II wojnie światowej pod przewodnictwem o. gwardiana Piotra Szczepańskiego, który w wygłoszonej homilii zaakcentował, iż budowę pokoju na świecie należy zacząć od znalezienia i utrwalenia go w sobie, w swoim sercu i w swoim najbliższym otoczeniu. Bezpośrednio po niej, na Skwerze Niepodległości, przed Pomnikiem 20 rozstrzelanych z Pawiaka, odśpiewany został hymn państwowy, a następnie wymowne przemówienie wygłosił wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, podkreślając, iż agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę dała początek największemu i najbardziej krwawemu konfliktowi zbrojnemu w historii świata, który Polska okupiła śmiercią 6 mln obywateli. Oddał cześć wszystkim znanym z imienia i bezimiennym ofiarom II wojny światowej, w tym postaci szczególnej dla naszej małej ojczyzny – św. Maksymilianowi Kolbemu, który pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa.
Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty przez delegacje: władz samorządowych Gminy Teresin, Stowarzyszenia „My Teresin”, Zespołu Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paprotni, Szkoły Podstawowej im. św.
Maksymiliana Kolbego w Teresinie oraz Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”. Wydarzenie zwieńczyła wzruszająca pieśń do słów wiersza K.K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Teresinie Amelii i Adama Modrzewskich oraz Julii Kołodziejak.
Redakcja