Utrudnienia w pierwszy weekend sierpnia. IRONMAN 70.3 zablokuje Zakrzówek, centrum i południe Krakowa (INFORMATOR)

4 godzin temu

W pierwszy weekend sierpnia Kraków po raz pierwszy będzie gospodarzem zawodów triathlonowych IRONMAN 70.3. Z tej okazji całe miasto – zwłaszcza jego południowe dzielnice, centrum oraz okolice Bulwarów Wiślanych – musi się przygotować na poważne zmiany w organizacji ruchu. Utrudnienia rozpoczną się już w sobotę rano i potrwają do niedzielnego wieczoru. Część ulic zostanie całkowicie zamknięta, wprowadzone zostaną objazdy, a komunikacja miejska będzie kursować zmienionymi trasami lub z opóźnieniami.

W sobotę, 2 sierpnia, utrudnienia będą miały mniejszy zasięg, ale obejmą ścisłe centrum Krakowa. W godzinach 8:00–10:00, w związku z biegiem Good Morning Run Kraków, zamknięte zostaną część płyty Rynku Głównego oraz ulice Grodzka, Podzamcze, Bernardyńska, Plac Studzińskiego i oba bulwary wiślane po stronie Wawelu. Dodatkowe ograniczenia pojawią się od południa, kiedy na Rynku Głównym odbędzie się bieg dziecięcy Pho3nix IRONKIDS. Część ulic od strony Św. Anny, Brackiej i Grodzkiej może być czasowo niedostępna również dla pieszych i rowerzystów. Ruch będzie przywracany stopniowo, po zakończeniu kolejnych wydarzeń.

Największe zmiany w organizacji ruchu zaplanowano na niedzielę, 3 sierpnia, kiedy odbędą się główne zawody IRONMAN 70.3 Kraków – pływanie, jazda na rowerze i półmaraton. Etap pływacki zostanie rozegrany nad Zalewem Zakrzówek. Start zaplanowano na godzinę 8:00. Zawodnicy będą mieli do pokonania 1900 metrów w wodzie. Po wyjściu z akwenu triathloniści przebiegną do strefy zmian T1, która została zlokalizowana przy ulicy Wyłom. W tym rejonie również należy spodziewać się ograniczeń w ruchu – zwłaszcza w ciągu Trasy Łagiewnickiej i okolicznych ulicach w godzinach porannych.

Trasa rowerowa przebiega dalej przez powiat wielicki i bocheński aż do rynku w Bochni – tam zaplanowano nawrót. Ulice na całej długości tego odcinka będą zamknięte co najmniej do godziny 14:45. Na trasie przewidziano śluzy przejazdowe, ale dostępne one będą tylko w przerwach między zawodnikami, pod kontrolą służb organizatora i policji.

Od godziny 9:00 do 14:45 z ruchu wyłączony będzie także odcinek wzdłuż Wisły – ul. Norymberska, Tyniecka, bulwary pod mostem Zwierzynieckim, Bulwar Poleski, most Dębnicki (pas w kierunku ul. Zwierzynieckiej), a także Zwierzyniecka, Powiśle i Plac na Groblach. Ruch samochodowy i rowerowy na tych trasach zostanie całkowicie wstrzymany, a komunikacja miejska może zostać skierowana na objazdy.

Od godziny 10:00 do 17:45 ograniczenia obejmą ścisłe centrum Krakowa. Zamknięte będą Plac na Groblach, Straszewskiego, Podzamcze, Plac Studzińskiego, ul. Grodzka, Rynek Główny, Bernardyńska oraz całe ciągi bulwarów Czerwieńskiego i Inflanckiego – aż do mostu Powstańców Śląskich. W tym czasie rozgrywany będzie bieg – ostatni etap zawodów – na dystansie półmaratonu (3 pętle).

Na trasie rowerowej i biegowej wyznaczono śluzy, przez które w określonych momentach będzie możliwy przejazd. W większości przypadków dotyczy to jednak tylko pojazdów komunikacji miejskiej (KMK) lub karetek dojeżdżających do szpitali. Przejazdy te nie będą dostępne na życzenie – ruchem będzie kierować policja i uprawnieni pracownicy organizatora, w zależności od sytuacji na trasie.

Najważniejsze lokalizacje śluz w Krakowie:

  • skrzyżowanie Grota Roweckiego i Norymberskiej – przejazd tylko dla komunikacji miejskiej,
  • skrzyżowanie Turowicza i Herberta – przejazd możliwy cały czas (tunel),
  • skrzyżowanie Witosa z Nowosądecką i Łużycką,
  • skrzyżowanie Nowosądeckiej z Kamieńskiego i Wielicką – tylko komunikacja miejska,
  • skrzyżowanie Wielickiej z Teligi i Kostaneckiego – tylko pojazdy uprzywilejowane do szpitala,
  • ul. Kosocicka – przejazd tunelowy cały czas dostępny.

W powiecie wielickim i bocheńskim ograniczenia obowiązują m.in. na skrzyżowaniach DK 94 z Bogucką, Czarnochowską, Niepołomską (DW 964), Krakowską (Grodkowice), a także na wiaduktach i tunelach w Sułkowie, Bodzanowie, Słomirogu i Brzeziu.

Idź do oryginalnego materiału