W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się rozmowy z udziałem Łukasza Krasonia, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, na temat ustawy o asystencji osobistej. W konsultacjach wzięli udział Wicewojewoda Michał Koniuch oraz przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji pomocy społecznej oraz osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Ustawa o asystencji osobistej to bardzo poważny krok do wyczekiwanej systemowej poprawy warunków życia i pracy osób z niepełnosprawnościami w całej Polsce. Na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych został opublikowany rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, którego celem jest systemowe uregulowanie dostępu do usług asystenckich, niezbędnych dla możliwości realizacji prawa do niezależnego życia przez osoby z niepełnosprawnością.
Wraz z opublikowaniem projektu ustawy rozpoczęły się konsultacje społeczne, w ramach których realizowane są spotkania z Ministrem Łukaszem Krasoniem – Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. „Wspólnie tworzymy lepszą przyszłość dla osób z niepełnosprawnościami” – to hasło, które przyświeca wszystkim rozmowom. Pierwsze z takich spotkań miało miejsce w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Konsultacje poprzedzane zostały konferencją prasową, w której udział wzięli Minister Łukasz Krasoń, Wicewojewoda Michał Koniuch oraz Paweł Bednarski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych i Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Minister Łukasz Krasoń rozpoczął swoje wystąpienie od przywołania ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Genewskiej ONZ, dotyczącej osób z niepełnosprawnościami:
Jest to zbiór mówiący o prawach, ale też o potencjale osób z niepełnosprawnościami. To zbiór pokazujący, jak to powinno wyglądać. Fundamentem tej Konwencji jest niezależne życie osób z niepełnosprawnościami. Ustawa o asystencji jest jednym z najważniejszych elementów opisywanych w Konwencji, a jednym z najważniejszych aspektów jest właśnie to niezależne życie.
Minister wyraził wielkie zadowolenie, iż może być w centrum działań, które mają doprowadzić do stworzenia ustawy o asystencji, na którą czekano wiele lat, a która staje się faktem.
Ustawa o asystencji najpierw została wpisana w umowę koalicyjną. Każda partia tworząca rząd wiedziała i miała świadomość ważności tego projektu. Dzisiaj konsultujemy projekt, który powstał w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej przy wsparciu wielu ekspertów. Pracowali oni nad tym, aby te przepisy były jak najlepsze. Prawo powinno wychodzić z kultury dialogu, czego nie było przez wiele lat.
– dodał Minister.
Wicewojewoda Michał Koniuch zwrócił uwagę, iż w województwie kujawsko-pomorskim mieszka około 250 tysięcy osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności i to właśnie z myślą o nich i ich rodzinach realizowane są dziś konsultacje.
Dziś rozpoczynamy serię terenowych konsultacji społecznych, dotyczących projektu ustawy o asystencji osobistej. Jestem niezmiernie rad, iż na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 100 osób. Dzisiejsze konsultacje to wyraz naszego głębokiego przekonania, iż skuteczne rozwiązania można wypracować tylko w ścisłym dialogu z tymi, których one najbardziej dotyczą. Chcemy wsłuchać się w Państwa głos, w Państwa doświadczenia i sugestie
– mówił Wicewojewoda.
Paweł Bednarski, Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności podkreślił, iż ustawa o asystencji to krok milowy i wyzwanie dla administracji rządowej:
Ostatni rok, który był ciężki dla orzecznictwa pokazał, iż mamy zdolności i potrafimy obsłużyć kolejne zadanie. Kolejną istotną kwestią dla naszego województwa jest zaangażowanie w cały ten proces modelu wsparcia organizacji pozarządowych i całego sektora wsparcia społecznego. Przed nimi otwierają się drzwi do zatrudniania asystentów do wparcia i realizacji. To jest dla nas duże wyzwanie.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z projektowanymi rozwiązaniami, omówić najważniejsze założenia projektu oraz zgłosić uwagi, opinie i sugestie co do ostatecznego kształtu ustawy. Zgłoszone uwagi pozwolą na udoskonalenie i dostosowanie proponowanych regulacji do realnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Odbywały się już konsultacje online, były spotkania z samorządowcami i z organizacjami pozarządowymi, a kolejne wyjazdy przed nami. Chcemy ten czas, do 15 stycznia, zagospodarować jak najlepiej, aby te uwagi, pomysły oraz różne wnioski pozwoliły nam tę ustawę jeszcze poprawić. Ta ustawa będzie ważna dla setek osób z niepełnosprawnościami, ale także dla ich rodzin
– mówił Minister Łukasz Krasoń otwierając konsultacje.
Dzisiejsza frekwencja prawie 200-osobowa przedstawicieli gmin i instytucji pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych naszego województwa pokazuje jak istotny jest to temat dla naszej społeczności. Zapewniam Państwa, iż postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Zależy nam, aby te konsultacje były jak najbardziej merytoryczne i pomocne w tworzeniu finalnej wersji ustawy
– rozpoczął spotkanie Wicewojewoda Michał Koniuch.
Podczas rozmów debatowano nad rozwiązaniami dotyczącymi m. in.:
- zasad nabywania i utraty prawa do asystencji osobistej,
- zasad przyznawania asystencji,
- zadań realizatorów asystencji,
- zadań organów publicznych w sprawach asystencji.
Asystencja Osobista – weź udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o asystencji
Konsultacje rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej zostały wpisane do Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, iż każda obywatelka i obywatel może się zapoznać z jego treścią, zgłosić swoje uwagi i zaproponować zmiany.
Na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/p,185,asystencja-osobista zamieszczone zostały najważniejsze dokumenty dotyczące ustawy: projekt, jego uzasadnienie, Ocenę Skutków Regulacji oraz Formularz zgłaszania uwag do projektu. Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy wypełnić Formularz, a następnie wysłać go na adres e-mail [email protected]
Uwagi można zgłaszać do 15 stycznia 2025 roku.
Natalia Szczerbińska – Rzecznik Prasowy. Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego