W ECO w Opolu realizowane są dwudniowe międzynarodowe warsztaty

7 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

Dotyczą one rozwoju transformacji energetycznej, zmniejszającej zużycie węgla w ECO S.A. oraz w przedsiębiorstwach ciepłowniczych w Chorwacji, Rumunii i Litwie. Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu SET_HEAT.

– Warsztaty dotyczą procesów dekarbonizacji w spółkach ciepłowniczych m.in. ECO S.A. w naszym kraju – mówi Łukasz Jędrasek, specjalista ds. koordynacji i rozwoju technicznego w ECO S.A.

– Głównym celem tego projektu jest integracja niskoemisyjnych źródeł, niskotemperaturowych źródeł ciepła odpadowego oraz czystej energii zielonej – mówi.

– Bierzemy przykład od najlepszych – mówi Mariusz Tańczuk, pracownik Politechniki Opolskiej kierujący projektem. – Mamy w projekcie partnerów zagranicznych, w tym partnerów z Danii. Dania bowiem jest krajem, który przoduje jeżeli chodzi o dekarbonizację ciepłownictwa i energetyki. Nasi partnerzy dają nam swoją wiedzę i doświadczenie – opisuje.

– Spotkania są poświęcone wypracowaniem bardziej optymalnego modelu dekarbonizacji systemu opolskiego – mówi Mirosław Romanowicz, członek Zarządu ds. Operacyjnych ECO. Mają też na celu wypracowanie modelu, który będzie można w łatwy sposób implementować rozwiązania na szereg innych systemów – dodaje.

– Zmiany wymagają od nas ogromnej intensywności poszukiwania bezzwrotnych źródeł finansowania, czyli dobrze oprocentowanych pożyczek oraz środków własnych – dodaje Paweł Krawczyk, członek Zarządu ds. Ekonomicznych ECO. – Nakłady można liczyć niemal w miliardach złotych – kwituje.

Projekt SET_HEAT realizowany przez zespoły z Polski, Chorwacji, Litwy i Rumunii oraz Danii, służy temu, by wydobyć najlepsze projekty oraz rozwiązania technologiczne, które są optymalne z punktu widzenia technologii oraz finansów.

-Większość najlepiej prosperujących rozwiązań posiadają Duńczycy i z ich doświadczenia chcemy korzystać – dodaje Romanowicz.

W dwudniowych warsztatach bierze udział 50 osób związanych z energetyką cieplną.

„Projekt SET_HEAT otrzymał 1,5 mln EUR z programu unijnego LIFE, aby opracować dziesięcioletnie plany inwestycyjne, umożliwiające przemianę tradycyjnych wysokotemperaturowych systemów ciepłowniczych w systemy efektywne, zgodnie z definicją unijnej dyrektywy EED, która odgrywa kluczową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 roku” – czytamy na stronie ecosa.pl.

Łukasz Jędrasek, Mariusz Tańczuk, Mirosław Romanowicz, Paweł Krawczyk:

autor: KŻL
GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału