

„Nie traćmy pamięci” – to motyw przewodni wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej. W tym roku przypada jego 32. edycja. Finał zorganizowano dziś w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
– Zależy nam na tym, aby kultywować sztukę żywego słowa, przez którą kształtujemy tą taką wrażliwość na cierpienie ofiar nazizmu i stalinizmu oraz uczymy szacunku dla ludzi broniących swojej godności. Zwracamy też na odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość. Młodzież jest dobrze przygotowana, a musi przygotować utwór o trudnej tematyce. Prezentowane są utwory poetyckie, które powstały w obozach niemieckich, czy w miejscach związanych z niewolą lub utwory współczesne o takiej tematyce. Mimo trudnej tematyki zainteresowanie konkursem nie maleje – mówi Anna Wickiewicz z działu edukacji i wystaw CMJW.
– Poziom konkursu jest zadowalający. Jest to efekt pracy nauczycieli, którzy wyrobili w dzieciach taką wrażliwość, iż dziecko jest w stanie podjąć się recytacji utworu, który mówi o cierpieniach totalnie mu nieznanych – dodaje Barbara Grzegorczyk, która od kilkunastu lat zasiada w jury konkursu.
– Zaprezentowałem wiersz „Tęsknota jeńca”. Opowiada on o tęsknocie człowieka, który był w obozie koncentracyjnym i umarła w nim tęsknota – opowiada Michał Czech z Publicznej szkoły Podstawowej w Luboszycach.
– Przygotowałam utwór pod tytułem „Dziecinna zabawa w niemieckim obozie śmierci”. Tematyka jest rzeczywiście trudna, ale jestem przygotowana, choć oczywiście stres jest – dodaje Nina Antoszek z PSP w Luboszycach, uczestniczka konkursu.
W konkursie wzięło udział ponad 80 uczniów szkół z całego regionu. Recytatorów oceniało jury złożone z aktorów, znawców literatury i polonistów. Prezentacje odbywały się w trzech kategoriach: klasy IV-VI szkoła podstawowa, klasy VII-VIII szkoła podstawowa oraz uczniowie szkół średnich. Najlepsi otrzymali nagrody.
Anna Wickiewicz, Barbara Grzegorczyk, Nina Antoszek:







autor: Anna Kurc