Z okazji 167 rocznicy śmierci śląskiego poety Josepha von Eichendorffa w Łubowicach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa. Analizie poddawane były między innymi motywy wędrówki i lasu w poezji autora, czy zauważalne wątki o tęsknocie za małą ojczyzną czyli heimatem. Dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej była z kolei pretekstem do poszukiwania śladów poety na ternach państw członkowskich.
– Człowiek dojrzewa, ulega wpływom bodźców zewnętrznych, zdarza mu się wypierać również pewne rzeczy. Tak było w przypadku Eichendorffa. o ile coś mu się nie podobało, tworzył alternatywną rzeczywistość w swoich utworach – mówi dr Paweł Strózik, prof. Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, rektor.
– Ta rocznica to pretekst, żeby spojrzeć na, Eichendorffa jako na etyka natury, przyrody, jako na krytyka kultury i jako na człowieka wyrosłego w krajobrazie kulturowym Śląska – wyjaśnia Aleksander Lubina.
Paweł Strózik, Aleksander Lubina:
Rozważania podczas pierwszego dnia poszerzone zostały również o poszukiwania śladów śląskości na terenie USA, w Teksasie. Więcej na ten temat w rozmowie z Adamem Kubikiem, doktorantem Uniwersytetu w Heidelbergu:
Dziś (23.11) drugi dzień konferencji, poprzedzi go msza święta, a na koniec dnia zaplanowany jest koncert. Międzynarodowa Konferencja w Łubowicach to już tradycyjny element rokrocznych obchodów rocznic śmierci poety Josepha von Eichendorffa.
Autor: Maria Honka