W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wykonuje się skomplikowane zabiegi na przewlekle zamkniętych tętnicach wieńcowych

mojradom.pl 1 miesiąc temu

W RSS cyklicznie wykonuje się skomplikowane zabiegi (fot. RSS Radom)

Po raz kolejny w Pracowni Hemodynamiki Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zorganizowano specjalne warsztaty pod okiem jednego z najlepszych specjalistów w kraju. Dzięki ciągłemu kształceniu się personelu, pacjenci zyskują lepszy komfort życia, a ryzyko związane z incydentami sercowymi zostaje znacząco zredukowane.

Warsztaty organizowane są raz w miesiącu, a czasem choćby częściej. Zawsze zapraszani są na nie najlepsi specjaliści, którzy znajdują się w czołówce zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pod ich nadzorem personel radomskiego szpitala wykonuje skomplikowane zabiegi. To doskonały moment nie tylko na naukę, ale także na wymianę doświadczeń. Tym razem placówkę po raz kolejny odwiedził dr hab. n. med. Grzegorz Sobieszek.

Ośrodek CTO w Radomiu?

- Cyklicznie spotykamy się z profesorem Wojciechem Dworzańskim i wykonujemy tutaj zabiegi CTO, czyli przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych - najtrudniejsze zabiegi w kardiologii interwencyjnej dotyczące właśnie naczyń wieńcowych - mówi dr hab.n.med. Grzegorz Sobieszek, kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Hemodynamiki 1 Szpitala Wojskowego w Lublinie. Jak zaznacza, szkolenie w tym kierunku jest długie, trudne i wymaga dużego poświęcenia, ale zdecydowanie podnosi poziom umiejętności operatora. - Uważam, iż to bardzo sensowne, iż realizujemy je właśnie tutaj. Profesor Dworzański tak naprawdę otwiera w Radomiu ośrodek CTO - podkreśla kardiolog.

Dzięki temu zabiegowi pacjent m.in. pozbywa się dolegliwości w klatce piersiowej oraz groźnych arytmii zagrażających życiu. To procedura, która nie tylko poprawia jakość życia, ale również zapobiega nagłym incydentom sercowym.

Skomplikowany zabieg

Lekarze: Krzysztof Sobieszek (od lewej) i Wojciech Dworzański

- Aby poddać się zabiegowi CTO (chronic total occlusion), trzeba spełniać dosyć wysokie kryteria. Najpierw wykonuje się pacjentowi szereg badań, następnie, jeżeli chory je spełnia wszystkie, po poinformowaniu go oraz jego rodziny o korzyściach, ale i potencjalnych zagrożeniach, ponieważ jest to bardzo skomplikowany zabieg, można przystąpić do procedury – tłumaczy prof. Wojciech Dworzański, kierownik Pracowni Hemodynamiki Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Cały personel pracowni hemodynamiki kształci się również poza Radomiem, m.in. w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Poznaniu, a także za granicą. Wszystko po to, aby doskonalić swoje umiejętności i jak najlepiej pomagać pacjentom.

bdb, kat

Idź do oryginalnego materiału