W ramach programu Profilaktyka 40 Plus 335 tys. osób może po raz trzeci zrobić bezpłatnie badania profilaktyczne – poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia
Skierowania na badania dla tych pacjentów są wystawiane automatycznie.
Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus miał zakończyć się w 2024 r., ale kolejny raz został przedłużony. Tym razem do 30 kwietnia 2025 r.
Centrum e-Zdrowia podało, iż z programu skorzystało już prawie 5 mln osób. „862 tys. osób przebadało się dwukrotnie, a 335 tys. może przebadać się po raz trzeci” – zaznaczono w komunikacie.
W ramach programu pacjenci po 40. roku życia mogą otrzymać skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne. Aby skorzystać z badań po raz pierwszy, pacjent musi wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta (zakładka: Profilaktyka), w aplikacji mojeIKP albo w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.
Skierowania na kolejne tury badań, czyli po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania, są wystawiane automatycznie.
Na badania można umówić się przez IKP (zakładka: Plan leczenia), przez mojeIKP (zakładka: e-zdrowie) lub w placówce, która realizuje program. Aby je wykonać, pacjent musi zgłosić się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.
Centrum e-Zdrowia wyjaśnia, iż jeżeli pacjent nie ma wystawionych automatycznie e-skierowań na IKP i w aplikacji mojeIKP, to prawdopodobnie przychodnia nie odnotowała w systemie informacji, iż pacjent zrealizował e-skierowania. W takim wypadku Centrum e-Zdrowia zaleca kontakt z placówką, w której pacjent wykonał badanie w ramach programu, a jeżeli problem przez cały czas występuje, zaleca zgłoszenie sprawy na adres: [email protected] lub kontakt przez infolinię: 19 239.
Badania diagnostyczne w ramach Profilaktyki 40 Plus dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. W pakietach badań są m.in. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi i próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP.
Uprawnionych do wzięcia udziału programie jest około 20 mln osób od 40. roku życia.
Centrum e-Zdrowia poinformowało, iż e-skierowanie odebrało w sumie 4,98 mln osób, a 4,08 mln – przebadało się, w tym 280 tys. osób w grudniu 2024 r. W grupie osób, które do końca 2024 roku wypełniły ankietę, było: 3,37 mln osób w wieku 40-64 lat, czyli 26 proc. uprawnionych; 1,61 mln osób w wieku 65 lat i więcej, czyli 21 proc. uprawnionych. Przebadało się 2,67 mln osób do 65. roku życia (21 proc.) oraz 1,41 mln osób w wieku 65 lat i więcej (18 proc. osób z tej grupy wieku).
Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony w lipcu 2021 r. Początkowo program miał się zakończyć po pół roku. Był jednak wielokrotnie przedłużany. Dwumilionowego pacjenta, co początkowo określono jako kryterium sukcesu, MZ zanotowało dopiero w czerwcu 2023 r., czyli po blisko dwóch latach działania programu.(PAP)