W nocy z wtorku na środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada w naszym regionie intensywne opady deszczu. Ostrzeżenie ma trzeci, najwyższy stopień. Apogeum zapowiadane jest na dzisiejszą noc i w środę. Dodatkowo dziś obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. W kilku gminach zwołano dzisiaj sztaby kryzysowe.
IMGW ostrzega, iż na terenie całego województwa śląskiego i części małopolskiego mogą wystąpić burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewy. Intensywne, miejscami nawalne opady deszczu mogą wystąpić od 8.06 do 10.06. – Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe – to treść alertu jaki otrzymują dzisiaj mieszkańcy.
W związku z prognozami, dziś rano zebrał się sztab kryzysowy m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie rok temu doszło do zalania części gminy. W trakcie posiedzenia burmistrz Marian Błachut podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego. Obowiązuje ono na terenie gminy Czechowice-Dziedzice od godz. 9.00. Odprawę z samorządowcami zorganizował także wojewoda śląski. – Magazyny mamy przygotowane, służby dostały polecania, by przygotować się na wodę – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.
Posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z zapowiadanymi intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi zwołał na rano w bielskim Ratuszu prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Prezydent podjął decyzję o wydawaniu mieszkańcom worków z piaskiem. Dziś od godziny 10.00 do odwołania są wydawane w siedzibie PreZero przy ulicy Reksia 6. Po 20 sztuk na głowę.
Całodobowo działa Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z punktem można skontaktować się pod numerami telefonów 33 4971 646 i 600 004 251. Monitorowany jest stan nie tylko rzeki Białej, ale też potoków: Starobielskiego, Krompareckiego, Kamienickiego, Straceńskiego i innych oraz punktów newralgicznych, którymi są na przykład okolice mostu okularowego na potoku Krzywa w ciągu ulicy Konwaliowej. Miejski Zarząd Dróg przejrzał wszystkie studzienki – są wyczyszczone.
Z kolei Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, na wypadek ewakuacji, przygotował dwadzieścia miejsc noclegowych w pokojach i sześć miejsc rezerwowych, w razie potrzeby znajdą się też inne lokalizacje. W przypadku naprawdę ekstremalnej sytuacji w Bielsku-Białej zostaną uruchomione komunikaty głosowe z syren alarmowych. Władze miasta zalecają mieszkańcom terenów, które są najbardziej zagrożone podtopieniami, przenieść dobytek na wyższe piętra i śledzić komunikaty w mediach.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej apelują do wszystkich mieszkańców miasta Bielsko-Biała oraz powiatu bielskiego o zachowanie szczególnej ostrożności. – Prosimy, aby w miarę możliwości pozostać w domach i unikać przebywania w rejonach zagrożonych zalaniem – informują. Przypominają również o konieczności wykonywania poleceń służb, które będą odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz prowadzenie działań ratowniczych.