W szpitalu MSWiA w Rzeszowie otwarto oddział urazowo-ortopedyczny

23 godzin temu
Fot. arch. szpitala MSWiA

1 kwietnia (wtorek) odbyła się uroczystość oficjalnego uruchomienia Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie. To ważne uzupełnienie działającego od ubiegłego roku szpitalnego oddziału ratunkowego, do którego trafiają pacjenci z całego regionu, w tym ofiary wypadków.

Oddział liczący 18 łóżek mieści się na 3 piętrze nowego pawilonu szpitala. Na pacjentów czekają nowoczesne, 2-3 osobowe sale chorych z własnymi węzłami sanitarnymi. W obrębie oddziału zlokalizowane są dwie sale zabiegowe przeznaczone do wykonywania drobnych salach operacyjnych zlokalizowanych na bloku operacyjnym. Na wyposażeniu sal bloku znajduje się kolumna artroskopowa oraz niskoemisyjne aparaty RTG wykorzystywane do śródoperacyjnej diagnostyki rentgenowskiej.

Ważne zaplecze dla SOR

Zespół oddziału, którym kieruje specjalista ortopedii i traumatologii dr n. med. Bogusław Rydzak tworzy aktualnie 9 specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-fizjoterapeutyczny.

Oddział stanowi bardzo ważne zabezpieczenie dla pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego operując możliwie jak najszybciej urazy narządu ruchu w zakresie kończyn i złamania kręgosłupa.

Kadra oddziału wykonuje także zabiegi planowe. Są to przede wszystkim rekonstrukcje uszkodzonych struktur narządu ruchu oraz korekty pourazowych deformacji kości i stawów. Lekarze wykorzystują techniki artroskopowe w zakresie stawu kolanowego, skokowego oraz stawu ramiennego i łokcia. Zespół kładzie szczególny nacisk na rozwój małoinwazyjnych technik artroskopowych z uwzględnieniem małych stawów nadgarstka, ręki i stopy. Jest to możliwe dzięki rozległemu doświadczeniu członków zespołu w tym zakresie.

Mają ambitne plany

Kierownik oddziału planuje w najbliższej perspektywie rozpoczęcie wykonywania małoinwazyjnych procedur w zakresie kręgosłupa tj. endoskopii oraz termolezji. W planach jest także uruchomienie poradni chirurgii kręgosłupa w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w tym zakresie. W dalszej perspektywie będą wdrażane w oddziale zabiegi endoprotezoplastyki stawów. Aktualnie specjaliści oddziału wykonują te procedury w innych ośrodkach. Uzyskanie kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia na ten rodzaj zabiegów pozwoli na ich wykonywanie dla chorych szpitala.

Podpisana kooperacja z lokalnymi uczelniami oraz Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA w Warszawie stanowi cenną bazę naukowo-dydaktyczną zarówno dla pracowników, jak i studentów mogących odbywać zajęcia kliniczne w ośrodku.

Idź do oryginalnego materiału