W trosce o zdrowie kobiet. Szersza gama usług dla pacjentek w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

1 dzień temu

Regularne badania i wczesne wykrycie niewłaściwych zmian w organizmie znacząco zwiększają szanse na wdrożenie skutecznego leczenia i pełny powrót do zdrowia. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjentki oraz współpracy Szpitala Śląskiego w Cieszynie z cenionym specjalistą chorób piersi, w Poradni Chirurgii Ogólnej kobiety z Powiatu Cieszyńskiego zyskują dostęp do szerokiej gamy kompleksowych usług medycznych.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet na świecie. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co roku w Polsce diagnozuje się go u około 20 tysięcy kobiet. Te statystyki pokazują, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Szpital Śląski w Cieszynie zachęca pacjentki do skorzystania z nowoczesnej diagnostyki w Poradni Chirurgii Ogólnej i konsultacji u wysokiej klasy specjalisty w leczeniu chorób piersi, jednocześnie w działaniach świadomościowych przypominając kobietom o samobadaniu piersi. Szpital zapewnia także pełną diagnostykę – USG, mammografię, biopsję.

– Od grudnia 2024 roku co dwa tygodnie w piątek przyjmuje specjalista lek. Przemysław Król. Dzięki współpracy z Panem doktorem poszerzyliśmy zakres usług świadczonych w naszym zespole poradni – podkreśla Adam Śliż, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Jak dbać o zdrowie swoich piersi?

Już od 20. roku życia każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Należy robić je systematycznie między 7. a 10. dniem po menstruacji. Dzięki temu kobieta powinna poznać swoje piersi i nauczyć się jak rozpoznać różnice między zmianami łagodnymi a tymi, które mogą wymagać dalszej diagnostyki. Regularne badania ultrasonograficzne (USG) zaleca się przed planowaną ciążą lub najpóźniej w pierwszym trymestrze ciąży oraz po zakończeniu karmienia piersią. Kobiety, które nie były w ciąży powinny zgłaszać się na regularne badania od 30. roku życia, a od 35. roku życia wykonywać raz w roku USG piersi. Pacjentki w wieku 45-75 lat powinny co 1-2 lata wykonywać mammografię i dodatkowo uzupełniać ją o badanie USG.

Liczymy, iż w przyszłości, w przypadku wykrycia nowotworu, będziemy mieli możliwość pomóc pacjentce naszego szpitala na każdym etapie leczenia, poprzez wykonanie operacji pozwalających zachować pierś oraz mastektomii. Pełna oferta medyczna umożliwi zarówno leczenie onkologiczne, jak i zabiegi rekonstrukcyjne po amputacji piersi.

– W naszej Poradni Chirurgii Ogólnej można wykonać zarówno USG piersi, jak i mammografię. USG jest skuteczniejsze w przypadku tkanki gruczołowej, natomiast mammografia lepiej obrazuje tkankę tłuszczową. W związku z tym, iż pierś zbudowana jest z obydwu tkanek, te badania wzajemnie się uzupełniają. Czułość mammografii zależy od budowy piersi. Są cztery stopnie gęstości piersi – im jest bardziej gruczołowa, tym gęstość jest większa, co oznacza, iż mammografia jest mniej wydolna i w takich przypadkach badanie ultrasonograficzne sprawdza się doskonale. W dalszej diagnostyce wykonujemy zarówno biopsję cienkoigłowe, jak i gruboigłowe, umożliwiające postawienie skutecznej diagnozy. Biopsje wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i są badaniem nieprzyjemnym, ale niebolesnym. W przypadku młodszych kobiet, szczególnie nastolatek, zmiany w piersiach mogą występować naturalnie w związku z dojrzewaniem. jeżeli pojawią się wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który w komfortowych i niestresujących warunkach wykona odpowiednie badania – podkreśla lek. med. Przemysław Król, Specjalista Chirurg przyjmujący w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Co jest ważne w leczeniu chorób piersi?

Wśród najczęstszych łagodnych schorzeń piersi wyróżnia się torbiele oraz gruczolakowłókniaki. Torbiele często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną pierwszego zgłoszenia się na USG – ponieważ kobieta przy samobadaniu wyczuła zgrubienie. Zmiany te posiada niemal połowa kobiet. Częstym łagodnym guzem piersi jest gruczolakowłókniak, ale trzeba pamiętać, iż ważna jest jego obserwacja. Diagnostyka w szpitalu obejmuje również ocenę rzadszych schorzeń, np. brodawczaków wewnątrzprzewodowych, które mogą prowadzić do zmian nowotworowych. W przypadku wykrycia raka piersi placówka w Cieszynie przekazuje pacjentki do innych ośrodków. Szpital przygotowuje się, aby w najbliższym czasie stworzyć kompleksowe warunki leczenia na miejscu.

Fot. mat. pras.

– Liczymy, iż w przyszłości, w przypadku wykrycia nowotworu, będziemy mieli możliwość pomóc pacjentce naszego szpitala na każdym etapie leczenia, poprzez wykonanie operacji pozwalających zachować pierś oraz mastektomii. Pełna oferta medyczna umożliwi zarówno leczenie onkologiczne, jak i zabiegi rekonstrukcyjne po amputacji piersi. Warto jeszcze raz podkreślić jak ważna jest profilaktyka. jeżeli pacjentka wykonuje samobadanie oraz USG lub mammografię, to ryzyko przeoczenia zaawansowanego nowotworu jest adekwatnie na poziomie zerowym. Regularne badania dają szansę na wczesne wykrycie zmian i skuteczne leczenie – podsumowuje doktor Król.

Pacjentka, aby zgłosić się do Pana doktora potrzebuje skierowania do Poradni Chirurgii Ogólnej, a zapisy i wszystkie informacje można uzyskać telefonicznie pod nr telefonu 33 854 92 00 wew. 501.

Idź do oryginalnego materiału