W Zamku Leśnickim zapanuje średniowieczny klimat. Zbliża się Jarmark Jadwiżański.

4 dni temu
Zdjęcie: jarmark jadwizanski


Jarmark Jadwiżański to plenerowa impreza utrzymana w klimacie czasów średniowiecza. Co roku odbywa się na początku jesieni, z okazji święta Jadwigi Śląskiej, która spędziła kilka lat swojego życia w Zamku Leśnickim. Podczas wydarzenia realizowane są m.in. pojedynki rycerskie, a także koncerty czy jarmark kupiecki.

Jarmark Jadwiżański 2024

Tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jadwiżańskiego będzie „Stara Baśń”, która nawiązuje do filmu Jerzego Hoffmana o tym samym tytule. W ramach wydarzenia przy Zamku rozstawione zostanie Obozowisko Drużyny Wojów Piastowskich Jantar. Jest to bractwo rycerskie z Wielkopolski, którym przewodzi Albert Kiszkurno – na co dzień działający w Parku Historycznym Uroczysko Wołkołatka. Członkowie Drużyny Wojów Piastowskich Jantar wystąpili w słynnym filmie Jerzego Hoffmana „Stara Baśń” (2003 r.), a ich dowódca Albert Kiszkurno wielokrotnie wcielał się w role Mieszka I w wielu produkcjach filmowych.

Co więcej, w obozowisku odwiedzić będzie można duży namiot, wewnątrz którego znajdzie się sala tronowa i artefakty z filmu Stara Baśń, średniowieczne meble, manualnie tkany kilim, bogate sprzęty codziennego użytku, skóry, kotły, uzbrojenie, naczynia. Poprowadzona zostanie też prelekcja „Mity, fakty, historia i film” – ciekawostki i anegdoty z planu filmowego „Stara Baśń”.

Organizatorzy przygotowali również inne atrakcje, takie jak:

  • pokazy walk rycerskich,
  • warsztaty dla małych i dużych,
  • jarmark kupiecki,
  • koncerty: Viimaheim, Huskarl, Dziwoludy,
  • finał inscenizacja chrztu Mieszka I.

FechtFest – Piknik historyczny 2024

Tegorocznej edycji Jarmarku Jadwiżańskiego będzie towarzyszyć FechtFest – turniej szermierczy, przełożony z 15 września.

Jak co roku szermierze zmierzą się ze sobą w turnieju w konwencji Blossfechten (z minimalną ilością ochraniaczy) na Długi Miecz w formie publicznego Fechtschule z wykorzystaniem historycznych technik walki. Pokażemy tradycję i kunszt władania historyczną europejską bronią białą w oparciu o zachowane źródła średniowieczne i renesansowe – piszą organizatorzy.

Obie imprezy odbędą się w sobotę (6 października) na terenie OPT Zamek Leśnica. Wstęp bezpłatny.

Foto: FB/OPT Zamek/Wojciech Iwaszkiewicz

Idź do oryginalnego materiału