Warsztaty, koncerty i Spacer dla Wcześniaków – Poznań włącza się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka

2 godzin temu

Statystyki są nieubłagane: co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie, co wiąże się z ryzykiem wielu komplikacji zdrowotnych, zarówno na początku życia, jak i w przyszłości. Światowy Dzień Wcześniaka powstał, aby zwrócić uwagę na ich potrzeby oraz docenić determinację rodzin i personelu medycznego, który codziennie walczy o ich zdrowie i rozwój.

W Poznaniu obchody rozpoczną się już w niedzielę, 17 listopada. W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej odbędą się warsztaty dla rodziców, które pomogą im lepiej zrozumieć potrzeby ich dzieci. Popołudnie wypełnią wydarzenia na placu Wolności – od godziny 16:00 mieszkańcy będą mogli posłuchać koncertów, w których wystąpią m.in. młodzieżowe i dziecięce zespoły muzyczne oraz lokalne orkiestry. Dla najmłodszych przewidziano animacje, malowanie twarzy i inne atrakcje.

Kulminacyjnym punktem dnia będzie “Spacer dla Wcześniaków”, który rozpocznie się o godzinie 17:00 na placu Mickiewicza. Uczestnicy zapalą fioletowe światełka na cześć dzieci, które odeszły, a następnie przejdą na plac Wolności, gdzie otwarta zostanie wystawa fotograficzna Anety Ludwig pt. “Małe stópki, wielkie serca – historie miłością pisane”. Ekspozycja ukazuje emocje, trud i nadzieję towarzyszące rodzinom wcześniaków oraz ich medycznym opiekunom.

W godzinach wieczornych wiele poznańskich budynków rozbłyśnie na fioletowo. Wśród nich znajdą się m.in. Ratusz, Zamek Cesarski, Fontanna Wolności i stadion miejski. To gest jedności z wcześniakami i ich rodzinami.

Akcja #fioletowelove2024, organizowana przez Fundację OliEdu, zaprasza do włączenia się w obchody także szkoły i przedszkola. Dzieci otrzymają specjalne materiały edukacyjne, które w przystępny sposób przybliżą temat wcześniactwa. W ramach gestu solidarności zachęca się do noszenia fioletowych elementów garderoby lub wstążek.

Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Laboratorium Marzeń oraz Fundacji OliEdu.

Idź do oryginalnego materiału