Warsztaty o hejcie

2 miesięcy temu
Zdjęcie: 05.11.2024 Kielce. Warsztaty antydyskryminacyjne w Szkole Podstawowej nr 5 / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Hejt w szkole i w sieci jest powszechny. Jak z nim walczyć i jak reagować, kiedy jest się ofiarą takiej przemocy, dowiedzieli się we wtorek (5 listopada) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kielcach.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach zorganizował spotkanie z Kingą Zawodnik, influencerką znaną między innymi z programów w telewizji TVN. Poprowadziła ona warsztaty dla młodych ludzi. Nie ukrywała, iż przygotowując je czerpała ze swoich trudnych doświadczeń szkolnych. Podobne warsztaty prowadzi w całej Polsce.

– Tematy jakie poruszam na tych spotkaniach to między innymi hejt w relacjach rówieśniczych, hejt w Intrenecie, cyberprzemoc. Mam też panel o spełnianiu marzeń. Projekt ten jest oparty na moim życiu, ponieważ ja od dziecka z powodu mojego wyglądu, tego, iż byłam gruba, mierzyłam się z hejtem – mówiła Kinga Zawodnik.

05.11.2024 Kielce. Warsztaty antydyskryminacyjne w Szkole Podstawowej nr 5 / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Zuzia i Natalia, uczennice klasy VII stwierdziły, iż warsztaty im się przydadzą. – Warto wiedzieć jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami hejtu – tłumaczyły.

Dziewczyny podkreślały, iż w SP nr 5 hejt jest rzadkim zjawiskiem, ale nie znaczy to, iż w ogóle go nie ma. – Bywają sytuację, iż ktoś śmieje się z czyjegoś wyglądu, albo tego, iż jest on biedniejszy, czy gorzej się uczy. Dobrze, iż takie warsztaty się u nas odbywają, bo dowiadujemy się jak nie dopuścić do tego, żeby przez hejt dochodziło do poważnych problemów – mówiły siódmoklasistki.

Anna Barańska z kieleckiego MOPRu poinformowała, iż inicjatorką spotkania uczniów z Kingą Zawodnik była Karolina Durlej, pracownik socjalny, na co dzień pomagający rozwiązywać problemy kieleckim rodzinom. Wśród wyzwań, z którymi stykają się pracownicy socjalni jest właśnie hejt i przemoc w szkole. – Mam nadzieję, iż projekt zostanie rozszerzony na inne kieleckie szkoły. Wszystkim nam zależy na walce z mową nienawiści. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć – podkreślała Anna Barańska.

Według badań 3 na 4 uczniów pada ofiarą hejtu w szkole lub w sieci. Co trzeci z nich nikomu o tym nie mówi i z agresją rówieśników walczy samotnie.




Idź do oryginalnego materiału