Oto obowiązujący Regulamin zasad ruchu i korzystania z miejsc postojowych na terenach należących do Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku. Dotyczy to placówek i w Malborku, i Nowym Dworze Gdańskim.
Warto zapoznać się z Regulaminem zasad ruchu i korzystania z miejsc postojowych, które obowiązują we wszystkich lokalizacjach Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku (PCZ), czyli:
- przy Szpitalu im. Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, ul. Armii Krajowej 105/106,
- przy budynku administracji PCZ w Malborku, ul. 500-lecia 23,
- przy Szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Dworcowa 12.
Kierowcy powinni zapamiętać, iż na drodze wewnętrznej należącej do PCZ można poruszać się z maksymalną prędkością 10 kilometrów na godzinę. Ważne, by w razie braku miejsc postojowych nie parkować samochodów gdzie tylko się da.
Zgodnie z zapisami regulaminu, na drogach wewnętrznych PCZ bezwzględnie zabronione jest:
- parkowanie na przejściach dla pieszych, chodnikach i trawnikach;
- parkowanie na drogach dojazdowych do budynków oraz drogach pożarowych, ewakuacyjnych i innych drogach oznakowanych znakiem zakazu parkowania i/lub postoju;
- parkowanie w sposób utrudniający ruch lub zagrażający bezpieczeństwu, tj. na wjazdach, wyjazdach, podjazdach dla karetek oraz w miejscach wyłączonych z ruchu i postoju;
- postój pojazdu z pracującym silnikiem;
- palenie tytoniu i używanie otwartego ognia;
- składowanie paliw, substancji łatwopalnych i toksycznych, jak również pustych pojemników po takich substancjach;
- pakowanie pojazdów z nieszczelnym układem paliwowym, układem olejowym, układem chłodzenia lub z innymi uszkodzeniami mogącymi spowodować zanieczyszczenia terenu;
- naprawianie, mycie, odkurzanie pojazdów, wymiana cieczy chłodzącej, uzupełnianie paliwa lub olejów, jak również inne czynności, mogące spowodować zanieczyszczenie terenu i środowiska.
W przypadku pozostawienia auta w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, PCZ uprawniony jest do wezwania odpowiednich służb, a także do odholowania pojazdu na koszt jego użytkownika.
Poza tym PCZ nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone na nieprawidłowo zaparkowanym pojeździe, który utrudniał prowadzenie akcji ratowniczej.
Co istotne, bezwzględne pierwszeństwo na drogach wewnętrznych PCZ mają pojazdy uprzywilejowane, m.in.: karetki, pojazdy straży pożarnej czy policji. Zmotoryzowani zawsze zobowiązani są ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który ma prawo do korzystania z całej szerokości drogi.
Pełna treść regulaminu znajduje się w załączniku.