28 maja na Tarczyński Arena we Wrocławiu odbędzie się finał Ligi Konferencji Europy. Bezpośrednio po tym wydarzeniu, stolica Dolnego Śląska stanie się miejscem największej w Polsce debaty poświęconej przyszłości krajowego futbolu.
Coraz częściej podnoszona jest potrzeba autentycznej rozmowy o przyszłości polskiego futbolu – nie tylko w kontekście reprezentacji i lig zawodowych, ale również szkolenia, sędziowania, piłki amatorskiej i kobiecej. Właśnie taka przestrzeń do dyskusji powstanie we Wrocławiu, gromadząc najważniejsze postacie polskiej piłki nożnej. To wyjątkowa okazja do rzeczowej debaty z udziałem zarówno decydentów, jak i osób pracujących u podstaw systemu, by wspólnie określić, co należy zmienić, wzmocnić i zbudować od nowa.
– Nowe technologie otwierają przed sportem wiele możliwości, ale też stają się konkurencją dla aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród młodzieży. Jako największy związek sportowy w Polsce, chcemy być inicjatorem pozytywnych zmian – promować aktywność fizyczną i sport masowy, nie zapominając przy tym o rozwoju zawodowej piłki nożnej – podkreśla Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Organizatorem Kongresu Polskiej Piłki „Gramy do jednej bramki” jest Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, a partnerami wydarzenia są PZPN, Ekstraklasa S.A. oraz Pierwsza Liga Piłkarska. Kongres odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pawła Gancarza.
Dla Dolnośląskiego ZPN najważniejsze jest uznanie roli wojewódzkich struktur, które odpowiadają za fundamenty piłki nożnej w Polsce – jej masowy charakter. To na poziomie lokalnym, w pracy z dziećmi, młodzieżą i społecznościami, zaczyna się prawdziwy rozwój futbolu. Masowość nie oznacza wyłącznie liczb – to także jakość i trwałe zaangażowanie w piłkę, które prowadzi młodych ludzi do różnych ról: zawodników, sędziów, trenerów, fizjoterapeutów, działaczy czy wolontariuszy.
– Dolny Śląsk to region z historią wspólnego budowania tożsamości. Jesteśmy przyzwyczajeni do dialogu, szukania kompromisów i wdrażania zmian wynikających z rozmów. Chcemy, by Wrocław stał się ogólnopolskim centrum dyskusji o przyszłości polskiej piłki nożnej – zaznacza Łukasz Czajkowski, prezes DZPN.
W pierwszym panelu dyskusyjnym poruszone zostaną kwestie promocji piłki na wszystkich szczeblach oraz potrzeby rozróżnienia przepisów dla futbolu amatorskiego i zawodowego. Kolejne sesje dotyczyć będą systemu szkolenia sędziów oraz rozwoju piłki kobiecej.
– Krytyka sędziów, zwłaszcza w piłce zawodowej, pojawia się regularnie. Zamiast jedynie narzekać, powinniśmy tworzyć nowoczesny system wsparcia i szkolenia arbitrów – od poziomu grassroots po centralny. Potrzebujemy spójnej, profesjonalnej struktury organizacyjnej, by stale podnosić jakość sędziowania i odbudowywać zaufanie – podkreśla Marek Kotlarz, wiceprezes Dolnośląskiego ZPN i przewodniczący Dolnośląskiego Kolegium Sędziów.
Ważnym elementem kongresu będą panele poświęcone rozwojowi piłki kobiecej. Ekspertki i eksperci porozmawiają m.in. o potrzebach systemowego wsparcia klubów i zawodniczek, rozwoju struktur szkoleniowych oraz większej obecności kobiet w roli trenerek, sędzi, działaczek i liderek projektów piłkarskich.
– Wojewódzkie związki odgrywają kluczową rolę w popularyzacji piłki nożnej i tworzeniu warunków dla jej uprawiania na każdym poziomie. W PZPN stawiamy na myślenie strategiczne – tak powstała m.in. pierwsza w historii Strategia Rozwoju Piłki Nożnej Kobiet, której wdrażanie już przynosi wymierne efekty – mówi Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN.
W wydarzeniu udział wezmą najważniejsze postacie krajowego futbolu – m.in. prezes PZPN Cezary Kulesza, sekretarz generalny Łukasz Wachowski oraz selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz. We Wrocławiu pojawią się także prezesi klubów Ekstraklasy i 1. Ligi, przedstawiciele kobiecych lig Orlen Ekstraligi i Orlen 1. Ligi, reprezentanci wojewódzkich związków piłki nożnej, środowiska sędziowskiego oraz osoby odpowiedzialne za szkolenie i rozwój futbolu kobiecego.
– Różnorodność uczestników – od piłki amatorskiej po profesjonalną, od trenerów po zarządzających – daje szansę na pełną, wielowymiarową dyskusję. Tylko w takiej formule możliwe jest stworzenie spójnej i skutecznej strategii dla rozwoju polskiej piłki – podsumowuje Adam Michalik, wiceprezes DolZPN.
Transmisję z Kongresu będzie można śledzić w mediach społecznościowych Dolnośląskiego ZPN oraz na kanale „Łączy nas piłka”.
Plan kongresu:
OD PODWÓRKA NA STADION
PANEL 1: MASOWOŚĆ JAKO STRATEGIA – JAK ZBUDOWAĆ PODSTAWĘ FUTBOLOWEJ PIRAMIDY?
PANEL 2: SCOUTING I SZKOLENIE – STRATEGIA ROZWOJU TALENTÓW PIŁKARSKICH
SĘDZIOWIE JAKO PARTNERZY GRY
PANEL 1: SYSTEMOWE FUNDAMENTY EDUKACJI SĘDZIOWSKIEJ
PANEL 2: ELITA GWIZDKA – ŚCIEŻKI ROZWOJU DLA NAJLEPSZYCH
KOBIECY GŁOS W PIŁCE
PANEL 1: ROZWÓJ KOBIECEGO FUTBOLU – GDZIE JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY?
PANEL 2: PARTYCYPACJA I ROLA KOBIET W FUTBOLU