We Wrocławiu sytuacja pod kontrolą. Przewidywane podtopienia niektórych parków

5 dni temu

We wczesnych godzinach popołudniowych w sobotę nie odnotowano poważniejszych zagrożeń powodziowych. Profilaktycznie demontowana jest konstrukcja jazu Psie Pole na Odrze. Dla żeglugi zamknięty Odcinek Bocznego Szlaku Żeglownego we Wrocławiu: od śluzy Szczytniki do śluzy Miejskiej. Poziom mniejszych rzek przepływających przez Wrocław, zwłaszcza niebezpiecznej Ślęzy, również nie budzi aktualnie szczególnego niepokoju. Do Wrocławia napływać będą jednak wody wezbraniowe ze Śląska Opolskiego i terenów południowego Śląska po czeskiej stronie granicy – obszarach na których wciąż intensywnie pada deszcz i notowane są już liczne wylania rzek.

Władze Wrocławia przewidują podtopienia w części nadrzecznych parków. Nie należy z tego powodu wpadać w panikę – jest to postępowanie celowe. Jak informuje Biuro Prasowe UM:

„Są lokalizacje, gdzie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dać rozlać się wodzie tam, gdzie nie ma ludzi, ich dobytku ani kosztownej, a wrażliwej na zalanie infrastruktury. Najczęściej są bardzo nisko położone. Takich miejsc we Wrocławiu mamy wiele. Przykładem może być Park Wschodni, Park Kleciński, Park Grabiszyński (okolice boiska przy potoku), Park Brochowski i inne.
Przewidując podniesienie poziomu wody w takich miejscach, miasto już wyłączyło zasilanie w Parku Brochowskim i Parku Klecińskim (ale też np. przy kaskadzie do Odry na Bulwarze Dunikowskiego). Chodzi o bezpieczeństwo.”
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wraz członkami sztabu kryzysowego wizytował od rana potencjalnie najbardziej zagrożone osiedla Wrocławia – m.in. Kozanów i Maślice, dla których zagrożeniem jest niewielka rzeczka Ługowina. Zarówno Kozanów, jak Maślice są dziś znacznie lepiej zabezpieczone przed powodzią niż w 1997. Kozanów chroniony jest przed zalaniem przez Ślężę rozległym wałem, na Maślicach oddano rok temu do użytku specjalne wrota chroniące przed cofaniem się wód Odry.
Stale działają także sztaby w gminach otaczających Wrocław. W Pustkowie Wilczkowskim (gm. Kobierzyce) strażacy wstrzymali wydawanie mieszkańcom worków z piaskiem ze względu na spadek zagrożenia.
Szczegółowy raport o ilości interwencji ogłosiła Wojewódzka Komenda Straży Pożarnej we Wrocławiu:
Raport o Zdarzeniach Atmosferycznych w Województwie Dolnośląskim
Od 13.09.2024, godz. 8:00 do 14.09.2024 do godz. 13:00
Ilość zdarzeń atmosferycznych, które wystąpiły w związku z intensywnymi opadami deszczu i przyborem wód spowodowanymi przejściem niżu genueńskiego.
Największa ilość interwencji dotyczyła:
• Powiatu Karkonoskiego: 347
• Powiatu Kłodzkiego: 231
• Powiatu Złotoryjskiego: 98
• Powiatu Jaworskiego: 87
• Powiatu Lubańskiego: 63
• Powiatu Świdnickiego: 57
• Powiatu Legnickiego: 52
• Powiatu Kamiennogórskiego: 49
• Powiatu Lwóweckiego: 48
Zaangażowanie Służb Ratunkowych:
• Ilość strażaków biorących udział w zdarzeniach: 5088
• Ilość pojazdów ratowniczych biorących udział w zdarzeniach: 1231
Idź do oryginalnego materiału