Więcej kobiet skorzysta z darmowej mammografii

1 miesiąc temu

Lubelski NFZ przypomina, iż niebawem rozszerzy się grupa kobiet, które mają prawo do bezpłatnego badania w ramach programu profilaktyki raka piersi.

– Aktualnie bezpłatne badanie mogą wykonać kobiety pomiędzy 50-69 rokiem życia, które nie miały wykonanej profilaktycznej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat – mówi Małgorzata Bartoszek z lubelskiego NFZ. – Od 1 listopada grupa kobiet, które będą mogły skorzystać z tych badań zostanie poszerzona. Obejmie ona panie od 45. do 74. roku życia. Mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać w pracowni stacjonarnej (w regionie mamy ich 15) lub mobilnej. Harmonogram postoju mammobusów w województwie lubelskim można sprawdzić na stornie internetowej lubelskiego oddziału NFZ.

Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny.

Zobacz harmonogram postoju mammobusów w regionie (kliknij).

– Dlatego tak ważne jest samobadanie – mówi dyrektor Lubelskiego NFZ Paweł Piróg. – W sali „Obsługi Klientów” lubelskiego oddziału NFZ odbędzie się spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia „Lubelskie Amazonki”. Podczas akcji w godz. od 10:00 do 12:00 będzie można porozmawiać z Amazonkami na temat walki i życia z chorobą. Panie, które doświadczyły raka piersi zawsze podkreślają jak ważna jest profilaktyka polegająca na systematycznym samobadaniu piersi. Podczas akcji będzie można m.in. nauczyć się samobadania na specjalnych fantomach.

Jutro (4 października) NFZ organizuje spotkanie „Zdrowie Kobiet – Spotkaj się z amazonkami w NFZ”. Panie, które doświadczyły raka piersi opowiedzą jak ważna jest profilaktyka polegająca na systematycznym samobadaniu piersi. Podczas akcji będzie można między innymi nauczyć się samobadania na specjalnych fantomach.

Początek w lubelskim oddziale przy ul. Nadstawnej o 10.00.

TSpi / opr. KS

Fot. nfz.lublin.pl / Anna Tarazevich, pexels.com

Idź do oryginalnego materiału