Był bieg po zdrowie, zawody wędkarskie, mecze piłki nożnej i turniej szachowy, ale XXVI Dniom Sędziszowa towarzyszyły w sobotę także konkursy i występ grupy „Piersi”. W niedzielę (28 czerwca) ciąg dalszy atrakcji, tym razem w centrum będzie muzyka ludowa.
W tym roku dużym zainteresowaniem podczas Dni Sędziszowa cieszył się mecz piłki nożnej samorządów, w którym zmierzyły się reprezentacje Sędziszowa oraz Sędziszowa Małopolskiego. Na to sportowe spotkanie szczególnie czekał młody Alan Kowalczyk, który wraz z kolegą gra w klubie Unia Sędziszów.
– Fenomenalna atmosfera. My jesteśmy fanami piłki nożnej. Parę razy w tygodniu się spotykamy i gramy tutaj w klubach – mówi młody sportowiec.
Nad miejscowym zalewem tradycyjnie odbyły się także zawody wędkarskie. Uczestniczył w nich mieszkaniec Sędziszowa, Janusz Gałek.
– Przy takiej zabawie wiadomo, iż każdy musi być przede wszystkim trzeźwy i posiadać kartę wędkarską. A poza tym, nic więcej nas nie zobowiązuje. Musimy tylko zdecydować, czy chcemy siedzieć w zacienionym miejscu, czy jednak w słonecznym – tłumaczy pan Janusz.
Podczas imprezy można było wziąć udział również w „Sędziszowskim Biegu po Zdrowie”, który co roku przyciąga zarówno lokalnych pasjonatów biegania, jak i zawodników z różnych stron Polski. Organizatorzy kładą duży nacisk na bezpieczeństwo – na trasie rozstawione są punkty z wodą, a w wyjątkowo upalne dni, takie jak wczoraj, uczestnicy mogą schłodzić się pod kurtynami wodnymi. Krzysztof Chmaruk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji podkreśla, iż mimo upału, wszyscy ukończyli bieg.
Sobotnie świętowanie zakończył koncert grupy Piersi. Ale to nie koniec wspólnej zabawy.
W niedzielę (29 czerwca) w Sędziszowie odbędzie się XVIII Festiwal Ludowy imienia Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora. W programie znalazły się występy aż dwudziestu kapel i zespołów, a także liczne atrakcje towarzyszące – zapowiada burmistrz Sędziszowa, Wacław Szarek.
– Przede wszystkim występy kapel i zespołów tanecznych, folklorystycznych z występem Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego. Będą też na naszym festiwalu kapele z regionu południowej Polski, a także rywalizacja na potrawę regionalną kół gospodyń wiejskich i innych organizacji, których mamy w tym roku piętnaście. Myślą przewodnią jest kasza, czyli mogą pojawić się wszystkie potrawy związane z kaszą. Zobaczymy, co wymyślą uczestnicy tej rywalizacji – dodaje.
W niedzielne popołudnie podczas festiwalu w Sędziszowie będzie można usłyszeć także Kapelę Stanisława Malickiego, Kapelę Edwarda Goli, grupę „Helios”, Kapelę „Małopolanie” czy Kapelę „Całków”.Będzie to prawdziwa muzyczna podróż przez różnorodne tradycje regionu.
Organizatorzy zadbali również o część edukacyjną i pokazową. Na terenie Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej w Sędziszowie stanie stoisko garncarskie, gdzie będzie można zobaczyć tradycyjne techniki rzemiosła. Wielbicieli natury zainteresuje wystawa królików rasowych, a miłośnicy lokalnych smaków będą mogli spróbować miodów i potraw przygotowanych przez regionalnych producentów.
W związku z upałem, organizatorzy przesunęli rozpoczęcie festiwalu z godziny 13 na 15. Całość potrwa do 22. Zostaną uruchomione kurtyny wodne, a scena zostanie zacieniona oraz będą ustawione wentylatory. Poza tym, dla uczestników zabezpieczona będzie butelkowana woda pitna oraz stały posterunek medyczny – ratownicy medyczni będą patrolować teren imprezy przez cały czas jej trwania.
Festiwal objęty został patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa.



2 godzin temu













