Zwyczaje świąteczne można było poznać podczas imprezy plenerowej zorganizowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Święta Wielkanocne są czasem euforii ze zmartwychwstania Chrystusa, ale też powracającej do życia przyrody. Wśród wielu wielkanocnych zwyczajów i obrzędów funkcjonujących w tradycji ludowej do najciekawszych należą te związane z Lanym Poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. W programie wydarzenia „Gry i zabawy wielkanocne” znalazło się wiele atrakcji.
Zwyczaje Lanego Poniedziałku
Symbolem Poniedziałku Wielkanocnego jest woda. Tego dnia każdy, niezależnie od stanu, wieku i płci brał udział w wielkim polewaniu. Dla dziewczyny bycie oblaną oznaczało powodzenie, dlatego niektóre z tych, które nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem, potrafiły same oblewać się wodą, aby nikt się o tym nie dowiedział. Panny, które miały najlepsze powodzenie, czasem były wyciągane z domów i wrzucane do poidła dla koni bądź zanoszone do stawu. Wodą oblewano bezpośrednio z wiader, a także przy pomocy dyngusówek, czyli sikawek, armatek wodnych, które pod ciśnieniem wypuszczały strumień wody.
Tradycje wielkanocne na Mazowszu
Każdy, kto w śmigus-dyngus odwiedził sierpecki skansen, miał okazję poznać zapomniane dziś zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Paschalnych na dawnej wsi dzięki wystawie „Wielkanoc na Mazowszu”. Ożywiły ją pokazy prac wiejskich w izbach chłopskich. Zwiedzający przyglądali się, jak malowano jaja metodą nakładania rozgrzanego wosku, wykonywano papierowe dekoracje izb czy strojono wiosenny „gaik”. Mogli też sprawdzić swoją celność w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych, a także szczęście w biciu pisankami. Na drodze między chałupami czekała też na nich gra w kręga. Dla odważnych w jednej z zagród ustawiona została kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna, zwana też wozawką, na której bujano się na stojąco. Warto było spróbować tej zabawy, bowiem – jak dawniej wierzono – kto w Wielkanoc się na niej „przebuja”, tego przez cały rok głowa nie zaboli.
Maj także pełen atrakcji
W imprezie plenerowej wzięło udział ponad 1600 osób. A już dziś zapraszamy na kolejną wielką imprezę w skansenie. Przed nami długa majówka. Sierpeckie muzeum zaprasza do wspólnego świętowania zarówno 1, jak i 3 maja. Dodatkowo 7 maja odbędzie się również kolejne „Myśliwskie gotowanie na polanie”. Szczegóły wkrótce.