Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne

1 dzień temu
fot. PixaBay

Liturgią Wieczerzy Pańskiej rozpoczynamy Triduum Paschalne. Tym samym kończy się okres 40 dni Wielkiego Postu. Dziś dzień kapłański, bo wspominamy ustanowienie tego sakramentu.

– Jednak w centrum jest Eucharystia – zaznacza liturgista, ks. dr hab. Erwin Mateja, proboszcz Parafii w Boguszycach. – Msza Wieczerzy Pańskiej podkreśla przede wszystkim fakt ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Przenosimy się do wieczernika na Ostatnią Wieczerzę. Tam też jeszcze pamiętajmy, iż Chrystus dokonuje tego obrzędu, który cały czas był zawsze domeną biskupów, a w tej chwili już choćby ma miejsce w niektórych parafiach. Chodzi mianowicie o obrzęd umycia nóg apostołom. Dziś w przypadku parafii to są wybrani mężczyźni.

– Patrząc tak biblijnie zawsze czytamy Ewangelię według św. Jana i opis sceny obmycia nóg, gdzie niektórzy bibliści podkreślają, iż jest to też w jakimś sensie ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Oczywiście to też przede wszystkim ustanowienie Eucharystii. W liturgii słowa czytamy najstarszy fragment, który mówi w Piśmie Świętym o Eucharystii czyli ten z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian – dopowiada ksiądz Adam Kondys, proboszcz parafii w Domecku, biblista, przewodnik po Ziemi Świętej.

Liturgia Wielkiego Czwartku kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Adoracji zwanej też ciemnicą. Symbolizuje ona więzienie, do którego trafił pojmany Jezus po zdradzie Judasza. Charakterystycznym akcentem tej liturgii jest też tzw. post uszu. Chodzi o moment po śpiewie „Chwała na wysokości” kiedy milkną organy oraz dzwonki i gong. Od tego momentu słychać tylko kołatki. Organy, dzwonki i gong usłyszymy znów podczas tego samego momentu Liturgii Wigilii Paschalnej.

ks. dr hab. Erwin Mateja, ks. Adam Kondys:

Autor: Sebastian Pec

Idź do oryginalnego materiału