Specjaliści z bełchatowskiego szpitala mają powody do dumy. Jako pierwsi w województwie łódzkim przeprowadzili zabieg usunięcia guza nerki w asyście robota da Vinci.
- Ze względu na trudne warunki anatomiczne i położenie guza, podczas zabiegu wykorzystano nowoczesny system USG śródoperacyjny, celem dokładnego usunięcia zmiany i zaoszczędzenia zdrowego miąższu nerki – tłumaczy dr n.med. Mateusz Jobczyk, kierownik Oddziału Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej szpitala w Bełchatowie.
Jak dodaje, dzięki wykorzystaniu robota pacjent uniknął rozległego cięcia skóry. Zabieg został wykonany przez minimalne nacięcia skóry, co pozwoli na szybszą rekonwalescencję, a precyzyjne narzędzia robotyczne pozwoliły na minimalną utratę krwi podczas zabiegu.
Bełchatowska placówka może pochwalić się też innymi sukcesami w użyciu nowoczesnego robota. W ubiegłym tygodniu w placówce wykonano kolejną już operację usunięcia pęcherza moczowego z powodu nowotworu w asyście w robota da Vinci.
- Wytworzono wstawkę jelitową typu Brickera całkowicie wewnątrzbrzusznie. Do zabiegu wykorzystano specjalne staplery laparoskopowe do zespolenia jelit. Dzięki temu pacjent mógł opuścić oddział już po kilku dniach hospitalizacji – opowiada dr n.med. Mateusz Jobczyk.
Zabieg ten wykonywany jest na Oddziale Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej w Bełchatowie od grudnia 2023 roku. Jak podkreśla, do tej pory jest to jedyny oddział w województwie łódzkim, który wykonuje tego typu operacje w asyście robota. Oddział urologii ogólnej w bełchatowskim szpitalu prowadzi szkolenia w zakresie laparoskopii oraz robotyki. Do tej pory wzięło w nich udział 50 lekarzy z całej Polski.
Zabiegi urologiczne przeprowadzane w bełchatowskim szpitalu z wykorzystaniem robota da Vinci zrewolucjonizowały opiekę nad pacjentem. To prawdziwy przełom w chirurgii małoinwazyjnej, łączący precyzję technologii z doświadczeniem personelu medycznego. Dzięki robotowi da Vinci możliwe jest przeprowadzenie skomplikowanych operacji z nieosiągalną wcześniej dokładnością, co przekłada się większe bezpieczeństwo i komfort pacjentów.