Od rozbiórki garaży położonych u zbiegu ulic Inwalidów Wojennych i gen. Augusta Emila Fieldorfa rozpoczęły się prace związane z budową nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy. Rozpoczęta właśnie inwestycja pochłonie ponad 84,5 mln złotych i potrwa trzy lata.
Przygotowania do budowy nowego budynku Sądu Rejonowego w Świdnicy rozpoczęły się 30 grudnia 2015 roku. Właśnie wtedy Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nabył od miasta działkę, na której ma stanąć nowy obiekt. W lutym 2019 roku minister sprawiedliwości zaakceptował program inwestycji, w listopadzie 2019 roku zlecono wykonanie projektu, w październiku 2023 roku skompletowano wszystkie wymagane dokumenty i pozwolenia, natomiast w maju 2024 roku ogłoszono przetarg na budowę nowej siedziby świdnickiego sądu. Realizacją inwestycji zainteresowanych było sześć firm, a za najkorzystniejszą ostatecznie uznano ofertę złożoną przez warszawską spółkę ZAB-BUD, która wyraziła gotowość wykonania zadania za około 84 mln 595 tys. złotych. 12 listopada 2024 roku podpisano umowę z wykonawcą.
Nowy gmach będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na parterze, w pobliżu głównego wejścia planowane jest stworzenie strefy interesanta obejmującej biuro podawcze, biuro obsługi klienta, sanitariaty, czy też pokoje rozmów dla kuratorów wydziału karnego i rodzinnego. Na parterze oraz na pierwszym piętrze zlokalizowane będą sale rozpraw. W sumie powstanie ich 16.
– Będziemy mieli jedną salę specjalnie uzgodnioną z ministerstwem – największą salę rozpraw w całym okręgu świdnickim o powierzchni ponad 200 m², która będzie przygotowana do obsługi spraw ciężkich, czyli takich spraw, w których jest wielu oskarżonych, szczególnie chronionych, czy też świadków koronnych – wskazywał w połowie listopada Artur Moneta, dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który prowadzi świdnicką inwestycję.
Na wyższych piętrach przewidziano pomieszczenia dla pracowników, sędziów i dyrekcji sądu. W kondygnacji podziemnej powstałby z kolei parking mieszczący 78 aut, a także pomieszczenia archiwum sądowego oraz strefa dla osób konwojowanych. Na terenie wokół budynku mają powstać miejsca parkingowe, zieleń urządzona oraz mała architektura.
Obecnie Sąd Rejonowy w Świdnicy mieści się w pokoszarowym budynku przy ulicy gen. Leopold Okulickiego. Dlaczego konieczna była budowa nowej siedziby? – Od wielu lat borykamy się z problemami lokalowymi, ponieważ obecny budynek jest po prostu za mały. Pani dyrektor [Sądu Rejonowego] stara się uczynić cuda, żeby pomieścić pracowników w poszczególnych sekretariatach, żeby pomieścić szafy z aktami. (…) Naszą największą bolączką, bardzo istotną, jest niedostosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W zasadzie nie mamy żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Interesanci skarżą się, iż nie ma miejsca, żeby choćby poczekać na rozprawę, ponieważ korytarze są małe i mało jest miejsc do siedzenia. Nie ma też miejsc do zaparkowania pojazdów. Ten budynek w ogóle nie jest przystosowany do funkcjonowania urzędu – wyjaśniała w połowie listopada Kamila Firko, prezes Sądu Rejonowego w Świdnicy.
/mn/