
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2025 nie zwalnia tempa. Po ogłoszeniu pierwszego kolektywu Kazka x Lanberry, czas na kolejne muzyczne spotkanie ponad granicami – duet, który połączy alternatywnego ducha polskiego pop-rocka z ekspresyjnym, wielogatunkowym brzmieniem z Gruzji. Drugi z kolektywów Koncertu Głównego tworzą: Wiktor Dyduła – jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej, oraz MokuMoku – gruziński zespół znany z bezkompromisowego podejścia do muzycznej formy i scenicznej energii.
Wiktor Dyduła – nowy głos pokolenia
Wiktor Dyduła zdobył szerokie uznanie publiczności jako finalista popularnego programu typu talent show, jednak jego prawdziwe artystyczne oblicze objawiło się w autorskim materiale. Singiel „Tam słońce, gdzie my” – radiowy przebój, który przez pięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy AirPlay – przyniósł mu nominację do nagrody Fryderyk 2025 w kategorii „Utwór Roku – Pop” i pokrył się potrójną platyną. Debiutancki album „Pal Licho!” pokazał artystę jako kompletnego twórcę – kompozytora, autora tekstów i wokalistę – operującego zarówno wrażliwością, jak i sceniczną energią.
Na płycie znalazły się takie utwory jak „Ćwierć wieku”, „Adios” czy tytułowy „Pal Licho!”, z których każdy potwierdza jego charakterystyczny styl i nieprzeciętną charyzmę. Dyduła nie unika także współpracy – występował w projekcie Wodecki Twist podczas Męskiego Grania 2023, a jego wersja klasycznego repertuaru znalazła się na oficjalnym wydawnictwie „Męskie Granie 2024”. Artysta pojawił się również gościnnie na nagraniach Bovskiej i Jakuba Skorupy. W 2024 roku wziął udział w programie „Azja Express”, a już w kwietniu 2025 zaprezentuje długo oczekiwany drugi album „Tam słońce, gdzie my”.

MokuMoku – gruzińska fuzja rytmów
Zespół MokuMoku, pochodzący z Tbilisi, to jeden z najważniejszych graczy alternatywnej sceny muzycznej Gruzji. Ich twórczość wymyka się gatunkowym klasyfikacjom – płynnie łączą hip-hop, jazz, elektronikę i rytmy taneczne, nie bojąc się zarówno eksperymentu, jak i chwytliwego groove’u. Słyną z żywiołowych, improwizowanych koncertów, a ich brzmienie – surowe, organiczne i energetyczne – tworzy wyjątkową atmosferę.
Zespół zagrał na najważniejszych festiwalach w Europie, takich jak MadCool Festival w Madrycie, Bristol Upfest, Import Export w Monachium, Wagenhallen w Stuttgarcie czy Tbilisi Open Air i Black Sea Jazz Festival. Ich dyskografia obejmuje pięć albumów, m.in. „Blues Build The Temple” (2015), „Chicago Marinade” (2019) oraz „Off The Record” (2023) – będących świadectwem nieustannego artystycznego rozwoju. Ostatni singiel „Say What You Say” to nostalgiczna podróż do lat 90., wzbogacona o elementy tradycyjnego wschodniego mughamu – gatunku muzycznego, którego korzenie sięgają Azerbejdżanu i Persji.
Kolektyw: Dyduła x MokuMoku – muzyczny dialog emocji i rytmu
Spotkanie Wiktora Dyduły i MokuMoku to dialog artystycznych osobowości, w którym melodyjność i liryzm polskiej piosenki spotyka się z surową energią gruzińskiego eksperymentu. W ich wspólnym występie zakodowane będą emocje, które przekraczają granice języka i gatunku. To będzie kolektyw pełen kontrastów – i właśnie dlatego tak fascynujący.
Europejskie Święto Muzyki – wspólna opowieść o Europie
Koncert Główny, odbywający się 27 czerwca 2025 r. o godz. 20:00 w Rzeszowie, będzie jednym z pięciu finałowych wydarzeń artystycznych w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie współorganizują Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Estrada Rzeszowska oraz Miasto Rzeszów.
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury to przestrzeń międzykulturowego dialogu i twórczej wymiany – miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a artyści z różnych części Europy współtworzą nową muzyczną opowieść.
Wstęp wolny – zaproszenie otwarte dla wszystkich
Zapraszamy mieszkańców Rzeszowa, regionu, całej Polski oraz gości z zagranicy do udziału w Europejskim Święcie Muzyki. Lokalizacja Koncertu Głównego zostanie ogłoszona niedługo – będzie to miejsce, które zyska nowy, symboliczny wymiar.