Wings for Life w Opolu. Po raz 11. biegną dla tych, którzy nie mogą

1 tydzień temu

Uczestnicy Wings for Life w Opolu wystartowali przy placu zabaw tuż obok mostu im. Sendlerowej.

Na wspólnym starcie na wyspie zameldowało się około 30 osób. W Opolu biegacze realizujący wirtualną misję spotkali się na wyspie Bolko, gdzie wspólnie rozpoczęli wyścig z wirtualną metą.

Po starcie robili ok. trzykilometrowe pętle wokół ogrodu zoologicznego. Każdy mógł samodzielnie modyfikować trasę, ponieważ aplikacja połączona z GPS liczyła pokonany dystans.

Wings for Life w Opolu. Liczy się szczytny cel

W biegu Wings for Life tkwi niezwykła misja – zrzeszenie ludzi na całym świecie w jednym wspólnym celu: wsparcie badań nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. To nie tylko wyjątkowe wydarzenie sportowe, ale także społeczne.

Geneza tego biegu sięga chwili, gdy dwaj przyjaciele – Heinz Kinigadner, były motocyklista rajdowy, oraz Dietrich Mateschitz, założyciel Red Bulla – postanowili połączyć swoje siły.

W związku z tym zainicjowali wydarzenie, które nie tylko inspirowałoby do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim przyczyniłoby się do znalezienia skutecznego leczenia dla osób dotkniętych urazami rdzenia kręgowego.

Jak przyznawali startujący w Opolu – cele są ambitne. Wszystko jednak zweryfikuje pogoda.

– Kilka lat temu wzięłam udział w takim wirtualnym biegu. Przebiegłam wówczas 13 km. To dla mnie był zacny wynik, ale jak wróciłam do domu i oglądałam relację na żywo, gdzie biegacze osiągali dystans maratonu, to nie wierzyłam. Co ważne, tutaj nie ma przegranych. Już opłacając wstęp na bieg czynimy dobro, reszta to fajna zabawa. Z pewnością bieg w Poznaniu byłby jeszcze większym przeżyciem, jednak uznałam, iż zostanę w Opolu – mówi pani Kamila.

Główny bieg w Polsce odbywa się w Poznaniu, ale można biec też wirtualnie

Główna edycja biegu Wings for Life w Polsce odbywa się w Poznaniu, jednak uczestnicy mają także możliwość wzięcia udziału w biegu wirtualnym – opłacając pakiet startowy w dedykowanej aplikacji. Co ważne, na całym świecie, bieg rusza o tej samej porze. A wyniki są na bieżąco aktualizowane na stronie organizatora. Biegacze mają wspólny start, ale o końcu wyzwania decyduje czas i strategia biegu, ponieważ nie ma tu wspólnej mety.

W Poznaniu, mobilną metę biegu stanowi samochód prowadzony od początku edycji przez “Kapitana Wąsa”. To nikt inny, jak Adam Małysz, który wyjechał z miejsca startu 30 minut po biegaczach i jedzie za nimi ze stałą prędkością. Biegacze, którzy zostaną wyprzedzeni przez ten pojazd – kończą rywalizację.

Samochód – zarówno ten prawdziwy, jak i wirtualny (w aplikacji) przyspiesza co pół godziny. A punktualnie o 13.30 wyruszył z prędkością 14 km/h. O godzinie 15.00 jechał już 26 km/h.

Opolanie w Poznaniu

Do Poznania wybrali się biegacze z Opolszczyzny. Żeby jednak móc pobiec w Poznaniu potrzebne było ogromne szczęście. Dla uczestników przygotowano 8 tysięcy pakietów startowych. Sprzedały się w… niecałe 9 minut!

Wśród “szczęśliwców” jest m.in. ktp Łukasz Nowak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

– W ubiegłym roku również byłem w Poznaniu. Udało mi się przebiec ponad 20 kilometrów. Jestem przygotowany na taki wynik. Dziś jednak zweryfikuje to pogoda. Dlatego, iż jest bardzo gorąco. A bieg odbędzie się drogą asfaltową. To bardziej napędza gorąco – mówił przed startem.

Biegli także reprezentanci Klubu Biegowego Odra Opole. Wśród nich był Zbigniew Pawlak.

– To mój pierwszy start i od razu w Poznaniu. Liczę na 30 kilometrów, ale jak będzie to się okaże – mówił przed starte. A wiadomo już, iż cel osiągnął.

Równie dobrze poszło jego kolegom z drużyny. Paweł Włodarczyk zakończył wyścig z Adamem Małyszem na 28 kilometrze, a Marcin Hrycaj na 35.

W sumie, w biegu na całym świecie wystartowało 265818 uczestników. W ubiegłym roku w Poznaniu triumfowali Katarzyna Szkoda (55 km), która zanotowała najlepszy rezultat na całym świecie oraz Dariusz Nożyński (68,3 km ), który był drugi w klasyfikacji globalnej.

Wings for Life. Polacy w światowej czołówce

W trzeciej godzinie biegu, liderką światową wśród kobiet była Dominika Stelmach, która pokonała dystans maratonu. Wśród Polaków ponownie prowadzi Dariusz Nożyński, który po 16.00 plasował się na 8 pozycji na świecie wśród mężczyzn. Wyniki są dostępne TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału