Wojskowa Akademia Techniczna rusza na ratunek branży TSL. Powstał nowy kierunek studiów.

1 tydzień temu

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wykształconych specjalistów w branży TSL Wojskowa Akademia Techniczna otwiera nowy kierunek studiów na wydziale inżynierii mechanicznej. Jego absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w Siłach Zbrojnych RP jak i komercyjnych przedsiębiorstwach z branży TSL.

Studia cywilne na wojskowej uczelni dla przyszłych pracowników branży TSL

Kierunek „Międzynarodowy transport drogowy” jest odpowiedzią na obserwowany deficyt absolwentów kierunków technicznych, a zwłaszcza rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). Oferuje wszechstronne wykształcenie inżynierskie, kształtując kompetencje wyznaczane przez Przemysł 4.0, tj. cyfryzację, automatyzację i robotyzację oraz dynamikę zmian gospodarczych (zmienność, niepewność, złożoność). Kierunek studiów jest spójny z aktualnymi potrzebami Sił Zbrojnych RP w zakresie rozwijania transportu drogowego, a tym samym podnoszenia bezpieczeństwa państwa.

Kierunek ten powstał w oparciu o doświadczenie zdobyte przez kadrę badawczo-dydaktyczną Wydziału Inżynierii Mechanicznej w kształceniu studentów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, a także przy współpracy z interesariuszami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Jest objęty patronatem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

– Nowy kierunek studiów jest kolejną możliwością kontynuowania edukacji w uczelni wyższej dla absolwentów techników samochodowych i pracowników branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). Zapraszam też przedsiębiorców do współpracy przy organizowaniu praktyk i aktualizowaniu treści programowych adekwatnych do oczekiwań rynku pracy. – mówi dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. WAT, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Czego będzie można się nauczyć?

Kierunek „międzynarodowy transport drogowy” należy do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i dyscypliny naukowej inżynieria mechaniczna. Umożliwia uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym.

Program studiów na kierunku międzynarodowy transport drogowy uwzględnia ujednolicone kształcenie na pierwszym semestrze studiów na wszystkich kierunkach w WAT. Dotyczy to w szczególności kształcenia ogólnego (m.in. wprowadzenie do studiowania, etyka zawodowa, podstawy zarządzania i przedsiębiorczości, wybrane zagadnienia prawa) oraz kształcenia podstawowego (matematyka, fizyka, podstawy grafiki inżynierskiej, wprowadzenie do metrologii). W ramach kształtowania kompetencji społecznych studenci poznają elementy etyki zawodowej, bezpieczeństwa i higieny pracy i wybrane zagadnienia prawa. Są zapoznawani z zagadnieniami z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz zarządzania i przedsiębiorczości. Oferta przedmiotów pozatechnicznych obejmuje również kształcenie językowe, którego celem jest opanowanie umiejętności czynnego posługiwania się językiem obcym na poziomie certyfikatu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Kształcenie kierunkowe zawiera niezbędną równowagę pomiędzy kompetencjami technicznymi i menedżerskimi. Szczególna uwaga jest zwrócona na zagadnienia dotyczące działalności przedsiębiorstwa transportowego i spedycyjnego, prawa gospodarczego i transportowego, ekonomiki transportu, budowy i użytkowania środków transportu, metod przewozu i zabezpieczania różnych rodzajów ładunków, ochrony środowiska.

W ramach treści wybieralnych studenci mają do wyboru przedmioty, które poszerzają ich wiedzę i umiejętności w zakresie: techniki samochodowej, bezpieczeństwa transportu drogowego, inżynierii ruchu drogowego, systemów telemetrycznych automatyzacji pojazdów, przewozów specjalistycznych, magazynów i centrów logistycznych, a także psychologii transportu i etyki.

Idź do oryginalnego materiału