— Na sześciu cmentarzach komunalnych szacujemy, iż około 15 tys. grobów jest nieopłaconych, utraciły swoją ważność. Te podstawowe groby ziemne, one są opłacane co 20 lat i zdajemy sobie sprawę, iż przez te 20 lat osoby, które opiekują się grobami bliskich, mogą zapomnieć o uiszczeniu opłaty, dlatego właśnie przypominamy i naklejamy nalepki na mogiłach — mówi Telewizji Echo24 Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Ponowna opłata po latach może się różnić i zależy od wielkości grobu:
- grób ziemny zwykły jednomiejscowy – 1300 zł;
- grób ziemny głębinowy dwumiejscowy – 1800 zł;
- grób ziemny rodzinny dwumiejscowy (w poziomie) – 2200 zł;
- grób ziemny rodzinny trzymiejscowy (w poziomie) – 3000 zł;
- grób ziemny rodzinny czteromiejscowy (w poziomie) – 3800 zł;
- grób ziemny rodzinny pięciomiejscowy (w poziomie) – 4600 zł;
- grób ziemny dzieci do 6 lat – 800 zł.
— Co 20 lat ta opłata jest ponawiana. Informujemy o tym. o ile ta data upłynie, naklejamy nalepki, informujemy w internecie, na stronie internetowej — tutaj również apelujemy, żeby osoby, które nie wiedzą, do kiedy grób bliskiej osoby jest opłacony, żeby weszły na wyszukiwarkę Zarządu Cmentarzy Komunalnych i tam znajdą taką informację — radzi Monika Dubec.
Uspokajamy, naklejka może „zdobić” grób choćby trzy lata
— o ile ktoś nie opłacił tej opłaty po 20 latach, to nie jest tak, iż grób od razu jest likwidowany. Jeszcze są trzy lata i my w tym czasie też informujemy o tym, iż ta opłata musi zostać uiszczona, a po tych trzech latach — o ile nikt się nie zgłosi, nie zostanie przedłużony ten grób — to będzie on przeznaczony do likwidacji. Tutaj likwidujemy wierzchnie nagrobki i krzyże. Wnętrze zostaje i to miejsce jest przygotowane pod nowy pochówek, ale też podkreślę, iż te opłaty nie są obowiązkowe i do tych opłat nikogo nie możemy zmusić — dodaje Dubec.